Banjaluka

Vozač, vodoinstalater, drvoprerađivač: Oglasi za rad u Sloveniji MAGNET ZA NEZAPOSLENE u Banjaluci

Odlazak na rad u Sloveniju mnogim Banjalučanima izgleda primamljivo. Danima po gradu kruže najave da će u Banjaluku krajem mjeseca stići poslodavci iz ove zemlje u potrazi za radnom snagom iz ovog grada.

zavod za zapošljavanje
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA

A nekoliko oglasa za posao u ovoj zemlji postavljeni su i na oglasnih tabli u Zavodu za zapošljavanje RS u Banjaluci. Privlači poglede i pažnju nezaposlenih.

Na oglasnoj tabli na kojoj piše Slovenija, nezaposlenim sugrađanima se nudi posao vozača na relaciji Slovenija – Italija – Slovenija za platu od 1.100 bruto, vjerovatno evra. Za platu od 1.113 i sa osiguranim smještajem traži se drvoprerađivač, dok pomoćnik krovopokrivača i vodoinstalater, takođe sa osiguranim smještajem, mogu da zarade oko 1.000. Najviša plata među ovim oglasima je 1.500, i to za operatera na CNC mašinama, bez obezbijeđenog smještaja.

Dobra plata

Kod nas u Srpskoj, bruto plata u januaru iznosila je 1.591 КМ, a nakon oporezivanja 1.042 КМ, podaci su Zavoda za statistiku RS. To je pod uslovom da ste zaposleni, da vam kompletna plata ide na račun, a ne preko koverte.

Oni koji zagledaju oglase iz Slovenije kažu da je plata dobra, ali da nije njihova struka.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA

– Po zanimanju sam ekonomski tehničar. Nema posla u mojoj branši, pa bih radila šta god, samo da je stalni posao. Imam iza sebe mjeseci i mjeseci rada u prodavnici, kiosku, kratko sam radila u butiku. Kamo sreće da mogu u Sloveniju, ali po ovome što se nudi, to su zanati i teški poslovi – kaže djevojka koja nije željela da objavljujemo njeno ime.

Na Biro dolazi redovno, prijavljuje se u nadi da će jednom uslijediti poziv koji će je obradovati i reći da su pronašli posao za nju, u njenoj struci.

Pročitajte još

Od ostalih oglasa, koji mogu pogledati oni koji dolaze na Biro, nude se poslovi poput trgovca u pekari, radnika na poslovima čišćenja gradilišta, radnika u proizvodnom pogonu, pomoćnih radnika u pekari, čistačica… Neke firme traže više radnika, među kojima i one s fakultetskom diplomom, poput inženjera mašinsko-tehničkog održavanja, ali i električara, dispečera, skladištara. Traže se i diplomirani građevinski inženjer, građevinski tehničar, zavarivač, obrađivač metala, građevinski radnici na niskogradnji, bravari, vozači, tesari…

Slaba korist od Biroa

Neki od izloženih oglasa su istekli, ukazuju oni koji su došli na Zavod u potragu sa poslom.

– Trebam posao i vidjela sam jedan oglas za prodavačicu u pekari. Obradovalo me bilo šta da radim. A onda sam vidjela da je oglas istekao 28. februara. Pa što nisu sklonili papir, da ljude ne zbunjuju – priča sagovornica Srpskainfo koju smo zatekli u redu za prijavljivanje.

Nažalost, puno je onih koji godinama redovno dolaze u Zavod za zapošljavanje da bi se prijavili, jer to po zakonu moraju, da ne bi bili skinuti sa evidencije. Naša sagovornica, diplomirani ekonomista, posao u struci bezuspješno traži već 10 godina. Od diplomiranja, pa do danas, dolazi na Biro. Sve ove godine, kaže, nije bilo poziva da su joj našli posao ili bar predložili nešto.

– Dodatno su nas ponizili i time što sada moramo da ispunjavamo kojekakve listove u kojim navodimo koliko smo puta i gdje mi sami konkurisali za neki posao. To moramo da im nosimo. Da se razumijemo, ima nas koji radimo, doduše na crno. Radimo kao da smo stalno zaposleni, sa svim obavezama prema firmi, a baš nigdje se ne vodimo. Nemamo ni zdravstveno. Nažalost, primorani smo da radimo bilo šta, jer svima novac treba – kaže naša sagovornica Maja.

Dodaje da je pravo na zdravstveno osiguranje stekla preko muža, jer na sreću, bar on ima stalni posao.

Ekonomija najlošije prolazi

Kroz evidenciju Zavoda za zapošljavanje u Banjaluci su prošli i doktori nauka, te sugrađani sa diplomom mastera. Po iskustvima, oni koji završe ekonomiju imaju najveće šanse da se nađu prvi na listama biroa, a iza njih idu pravnici. Do sada je bio i veliki broj nezaposlenih ekonomskih tehničara i maturanata gimnazije. Najviše nezaposlenih najčešće ima između 50 i 60 godina. I dalje radno sposobni, željni da rade, ali su najrjeđi izbor poslodavaca.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije