Takva okupljanja povećavaju rizik od širenja infekcija, posebno na djecu, starije članove porodice, te one sa slabijim imunitetom ili s više hroničnih bolesti – rekla je dr Varvara Probst.
Ipak, postoje koraci koje možete preduzeti kako biste smanjili rizik od bolesti tokom druženja s porodicom i prijateljima.
Obezbjedite pravovremeno vakcinisanje
– Vakcinisanje igra ključnu ulogu u spriječavanju bolesti tokom praznika – ističe dr Probst, pa dodaje:
– Redovno vakcinisanje protiv gripe jedna je od najučinkovitijih strategija za smanjenje rizika od infekcije i hospitalizacije. Iako ovi koraci ne mogu spriječiti svaku bolest, značajno smanjuju rizik od ozbiljnih infekcija i pomažu da porodična okupljanja budu sigurnija i ugodnija za sve.
Često perite ruke
Redovno i temeljno pranje ruku jednostavna je, ali moćna metoda za spriječavanje širenja bakterija među ljudima i s kontaminiranih površina poput kvaka i namještaja, slažu se ljekari.
– Ovo je posebno važno tokom dugih putovanja ili ako se neko kod kuće ne osjeća dobro – napomenula je dr Probst.
Takođe, najbolje je izbjegavati dodirivanje očiju, nosa ili usta neopranim rukama jer to može unijeti mikroorganizme izravno na područja gdje je najveća vjerovatnost za razvoj infekcije, upozorila je doktorka.
Ograničite bliski kontakt s bolesnim osobama
Kad god je moguće, izbjegavajte bliski kontakt s osobama koje imaju prehladu ili želučane tegobe, preporučuje dr Probst.
Djeca, starije osobe i oni s postojećim zdravstvenim stanjima ili oslabljenim imunitetom najviše su izloženi riziku.
– Ako morate biti u kontaktu s nekim ko je bolestan, nošenje maske i često pranje ruku mogu smanjiti izloženost infekciji – savjetuje dr Probst.
Budite oprezni na velikim okupljanjima
Osobe koje su pod većim rizikom trebale bi izbjegavati gužve i slabo ventilisane prostore, ističe dr Probst, jer se bakterije i virusi mogu duže zadržavati u vazduhu te se tako lakše udisati.
– Iako nije uvijek nužno, nošenje maske na prenapučenim mjestima posebno je korisno za osobe s oslabljenim imunitetom ili višestrukim zdravstvenim stanjima, te može smanjiti količinu bakterija i virusa koje udišete – dodala je.
Obratite pažnju na prehranu i hranjive tvari
Konzumacija svježe i pravilno pripremljene hrane može smanjiti rizik od želučanih tegoba ili trovanja hranom, savjetuje dr Probst.
Ljekar porodične medicine, Jesus Lizarzaburu, preporučuje uzimanje vitamina C nekoliko nedjelja prije početka prazničnog perioda kako bi se smanjila mogućnost obolijevanja. Vitamin D može poboljšati imunitet, a postoje dokazi da cink može skratiti trajanje simptoma prehlade.
Usredotočite se na zdrave navike
Održavanje dobrih navika spavanja, redovna hidratacija, uravnotežena prehrana i redovna vježba mogu ojačati imunološki sistem što vam može pomoći u borbi protiv infekcija i bolesti ako ih ipak “pokupite”, savjetuju stručnjaci, piše N1.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu