Jedna od ključnih namirnica u pripremi tjestenine je svakako so.
Naime, mnogi recepti za tjesteninu navode da se voda tokom kuvanja mora obilno posoliti. Međutim, tu nije riječ isključivo o okusu.
Na svaki litar vode i 100 grama suve tjestenine trebalo bi dodati pet grama soli. Ako je riječ o svježoj tjestenini, možete dodati više soli. Važno je da posolite vodu prije dodavanja tjestenine kako bi ona bila temeljno i jednako začinjena tokom cijelog procesa kuvanja.
Ne samo da so daje okus, već ograničava želatinizaciju skroba, onu početnu fazu kada se skrobne granule šire i lome dok se zagrijavaju u vodi. Ovo, zajedno s pažljivim miješanjem tjestenine dok se stavlja u vodu za kuvanje, pomaže smanjiti ljepljivost tjestenine.

Mnogi kuvari ističu da bi pola kilograma tjestenine trebalo kuvati u pet litara vode dok ne proključa. Tjestenina će apsorbovati između 1,6 do 1,8 puta više od svoje težine u slanoj vodi.
Iako možete dodati ulje u vodu za kuvanje tjestenine, to uglavnom nije preporuka zato što ulje sprečava tjesteninu da upije ili zadrži umak.
Suva tjestenina na italijanski način se pravi od tijesta od tvrdog ili durum pšeničnog brašna i vode. S druge strane, svježa tjestenina se pravi od meke pšenice, kao i od vode i/ili jaja. Suva tjestenina ima veći udio proteina od svježe, iako jaja takođe imaju proteine.
Bjelančevine i skrob u suvoj i svježoj tjestenini se tokom kuvanja šire dok upijaju vodu. Kada se vanjski sloj proteina razbije, skrob iz tijesta izlazi, stvarajući cijenjeno svojstvo zgušnjavanja vode za tjesteninu.
So je nevjerovatno jednostavan, ali ključan sastojak u kuvanju, posebno za tjesteninu. Ako odvojite vrijeme da začinite vodu za tjesteninu na početku procesa kuhanja, osiguraćete jak temelj za izgradnju svih slojeva slanih okusa u svojoj tjestenini, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu