Politika

ZAMRZAVANJE IMOVINE I ZABRANA PUTOVANJA Savjet EU će razmotriti sankcije kao posljednju mjeru za krizu u BiH

Minisitri spoljnih poslova EU na sastanku 21. februara razmotriće moguće uvodnje sankcija kao posljednje mjere za rješavanje političke krize u BiH, saznaje Tanjug u Briselu.

Zastave BiH i EU
FOTO: JENNIFER JACQUEMART/EU COMISSION

U dokumentu pripremljenom za ministarsku raspravu o BiH navodi se i pozitivan angažman Srbije na visokom nivou na normalizaciji situacije u BiH.

– Ukoliko se realizuje jednostrano preuzimanje nadležnosti države od strane Republike Srpske, moraju se razmotriti individualne restriktivne mjere (zamrzavanje imovine i zabrana putovanja). Sankcije se mogu uzeti u obzir i u slučaju drugih aktivnosti koje predstavlju prijetnju po zemlju – navodi se u dokumentu pripremljenom za ministarsku raspravu.

U dokumetu Evropske službe za spoljne poslove, u koji je Tanjug imao uvid, navodi se da od 2011. godine EU ima pripremljen okvir za sankcije u slučaju podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, ustavnog poretka, primjene Dejtonskog sporazuma kao i prijetnji po bezbjednosnu situaciju u zemlji.

Dokumentom se ministrima spoljnih poslova EU ukazuje i na mogućnost uskraćivanja EU finansijske pomoći BiH u slučaju da se politička situacija u zemlji ne poboljšta u kratkom roku.

Pročitajte još

U tom smislu podsjeća se da je Evropska komisija već uslovila pomoć od 600 miliona evra namijenjenih Republici Srpskoj za željeznicu i autoput na Koridoru 5c okončanjem političke krize i povratkom potpuno funkcionalnim državnim institucijama.

U dokumentu pripremljenom za raspravu o EU angažmanu u BiH, konstatuje se da se zemlja nalazi u jednoj od najdubljih političkih kriza od završetka konflikta 1999. godine, koja ugrožava stabilnost i bezbjednost zemlje i regiona, te podriva EU perspektivu BiH.

U dokumentu se istovremeno EU stavlja na test kao “geopolitički igrač”, koji je u stanju da “oblikuje kontitent oko svojih vrijednosti i principa” i da se “suprotstavi spoljnim uticajima u svom neposrednom okruženju”.

– Učešće trećih zemlja u BiH takođe je u porastu. Srbija i Turska se angažuju na visokom nivou na normlizaciji situacije. Drugi koriste postojeće podjele da podriju reforme i EU perspektivu BiH – navodi se u tekstu.

U dokumentu se konstatuje i da je Zapadni Balkan integralni dio Evrope i da je njegova budućnost unutar EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu