Banjaluka

Zbog rasta cijena goriva banjalučki prevoznici zatražili HITNU INTERVENCIJU GRADA: Tema pregovora skuplje karte te subvencije

Zbog  enormnog rasta cijene goriva preduzeća zadužena za gradski i prigradski prevoz u Banjaluci su zatražili hitnu intervenciju Grada Banjaluka.

Zbog rasta cijena goriva banjalučki prevoznici zatražili HITNU INTERVENCIJU GRADA: Tema pregovora skuplje karte te subvencije
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Naveli su da je cijena goriva jedno od glavnih faktora koji utiče na njihov rad. Dodali su da su u skladu sa promjenom cijena goriva Gradu dostavili i zahtjev za povećanje cijene karata u  gradskom i prigradskom prevozu.

– Cijena goriva je enormno porasla u odnosu na cijenu po kojoj je formiran posljednji cjenovnik, sa tendencijom daljeg rasta. Pored rasta cijena goriva, rast cijena rezervnih dijelova, pneumatika i svih drugih parametara utiču na troškove rada i sa novim cjenovnikom se dovodi u pitanje održivost samog javnog prevoza putnika u gradu Banjaluka. Očekujemo hitnu reakciju nadležnih organa Grada, jer je u ovim uslovima rada upitno koliko dana se može održavati javni prevoz putnika – navedeno je u saopštenju koje su medijima uputili preduzeća koja su u Banjaluci zadužena za javni autobuski prevoz.

Pročitajte još

Naglasili su da traže hitan sastanak sa predstavnicima Grada preko vikenda, najkasnije do ponedjeljka.

Direktor „Pavlović tursa“ Goran Starčević je kazao da oni imaju jako puno problema u radu i bez ovih posljednjih poskupljenja goriva.

– I bez ove krize, koja se sad pojavila mi smo imali velikih problema zbog posljedica koje je na naš sektor ostavila pandemija virusa korona.  Sada je došla i ova nova kriza koja se odrazila na cijenu goriva, a gorivo je jedan od osnovnih trokova u radu. Sve to nas je dovelo u skoro bezizlaznu situaciju –rekao je Starčević i objasnio da je gorivo osnovni trošak u njihovom radu.

 – U normalnim uslovma on iznosi jednu trećinu naših troškova a sada u ovoj situaciji on je postao više od dvije trećine. To je dugoročno neodrživa situacija u kojoj mi nešto moramo riješiti – rekao je on i dodao da su oni u skladu sa ugovorom koji prevoznici imaju potpisan sa Gradom zatražili korekciju cijena karata u javnom prevozu.

Napomenuo je da su se uslovi za to davno stekli. Zahtjev je upućen još 1.marta,  ali kako kaže, još nema dogvora po tom pitanju.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Oko izmjena cjenovnika razgovarali smo u petak sa predstavnicima Grada ali nismo uspjeli usaglasiti stavove. Očekujem da ćemo početkom sedmice nastaviti razgovore i donijeti zaključke u obostranom ineresu – kazao je Starčević.  

Smatra da se to pitanje što prije treba riješiti,  ali se boji da ni to povećanje cijena neće riješti probleme u kojim se nalaze.

–  Mi smo cjenovnik formirali po cijeni goriva 2,59 KM, koja je bila 1.marta. Danas je to značajno poremećeno i cijena je znatno viša,  tako da se bojim da ćemo morati tražiti neka druga rješenja u vidu nekih subvencija ili nečeg drugog  – rekao je Starčević i naglasio da nadležni moraju brzo reagovati.

-Mi računamo da prevoznici u gradu mjesečno potroše preko 230.000 litara goriva mjesečno- minimalno, tako da mi na te količine plaćamo daleko veću cijenu pri nabavci nego, na primjer oko nove godine – kazao je Starčević.

Direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić kaže da se mora što prije doći do nekog riješenja.

– U skladu sa ugovorom koji imamo potpisan sa Gradom mi smo još 1.marta uputili zahtjev za korekciju cijena karata. Nadali smo se brzom odgovoru ali nismo ga dobili. Održan je sastanak u petak, ali ništa se nije dogovorilo a mi jednostavno hitno moramo doći do nekog riješenja. Imamo samo opciju da ide poskupljenje ili da neko plati razliku, jer ne možemo da funkcionišemo – naveo je on

Kazao je da nadležni u Gradu odlučuju da li će prihvatiti izmjene cjenovnika ili ne.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Ukoliko u Gradu odbiju naš zahtjev za korekciju cijena po Zakonu o komunalnim djelatnostima dužni su da nam plate tu razliku u cijeni – rekao je Mijić.

Nagli rast u cijeni goriva je prema Mijićevim riječima doveo do toga da je gorivo postalo 70 odsto ukupnih troškova prevoznika.

– U našoj braniš kada ti troškovi pređu 40 odsto te firme idu u likvidaciju.  Ako se ovako nastavi mi ćemo doći u situaciju, ne da nam se neće isplatiti, već da nećemo imati čime da kupimo gorivo . Cijena je porasla nenormalno visoko, za nekih 15 dana na pumpama gorivo poskupilo za 1KM, što nije normalno. Cijena nije relana, ali mi gorivo moramo kupovati a ne dozvoljava nam se da sami formiramo cijene karata –rekao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu