Društvo

Žedne njive: Tri sela u Semberiji dobijaju sistem za navodnjavenje

U Semberiji se za sada navodnjava oko 2.000 hektara oranica, ili četiri odsto obradivih površina. Planirano je da pod sistemima za navodnjavanje bude 11.000 od ukupno 50.000 hektara oranica.

Žedne njive: Tri sela u Semberiji dobijaju sistem za navodnjavenje
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RINGIER

Projektna dokumentacija je u završnoj fazi, pa će do kraja godine početi izgradnja sistema za novodnjavanje u tri sela Kojčinovcu, Ljeskovcu i Glogovcu.

Boško Radić obrađuje osam hektara. Sije, uglavnom, ratarske kulture, kukuruz, pšenicu i ječam. Kaže da navodnjavanje oranica smanjuje troškove proizvodnje, a povećava prinose.

– Prije par godina ja sam, zahvaljujući podsticaju resornog ministarstva, uzeo tifone, cijevi i postavio sisteme za navodnjavanje koji rade na naftu. Ali to je dosta skuplja varijanta. Svi koji se ozbiljno bave proizvodnjom poljoprivrednih kultura znaju da je to u ovim klimatskim uslovima nezamislivo bez sistema za navodnjavanje – kaže Radić.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

To mišljenje dijeli i povrtar Milorad Zarić iz Crnjelova. Proizvodi papriku, krastavac, patlidžan, tikvice, karfiol i kupus.

– Sistem za navodnjavanje koji je urađen prije dvije godine u Donjem Crnjelovu, nažalost, ne obuhvata moje parcele. Ja imam cijevi zabušene na njivama pa tako crpim vodu. Ali gorivo je skupa stavka u proizvodnji. Samo za navodnjavanje u sezoni dnevno trošim od 50 do 100 litara goriva – kaže Zarić.

Sisteme za navodnjavanje već skoro deceniju uspješno koriste i na Poljoprivrednom dobru „Semberija“. Direktor ovog dobra Branimir Andrić pojašnjava da se navodnjava oko 500 hektara.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Vlada RS je nakon poplava 2014. godine izgradila podzemni sistem snabdijevanja vodom sa hidrantskom mrežom, a aplikatore koji su bili devastirani smo mi osposobili. Navodnjavamo parcelu na kojoj imamo sjemenski kukuruz i grašak koji se svakako mora navodnjavati. Ostali ratarski usjevi su nam na zemljištu u Kovačićima i Brijesnici, koje se i ne može navodnjavati. Imamo dio oranica u Batkoviću koje navodnjavamo kanalskim sistemom. Generalno ulaganje u sisteme za navodnjavanje dugoročno se isplati – ističe Andrić.

Navodnjavanje u Semberiji se, zahvaljujući Vladi RS, nastavlja. Ovo je izrazito agrarni kraj, te ulaganje u ove sisteme doprinosi razvoju regije, ali i cijele Republike Srpske, naglašava i načelnik Odjeljenja za poljoprivredu Grada Bijeljina Stevan Trivković.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Sljedeća faza, koju ćemo realizovati do kraja godine, jeste navodnjavanje oko 500 hektara u Kojčinovcu. Analize su pokazale da se u Semberiji može navodnjavati oko 10.500 hektara – pojašnjava Trivković.

Dodaje da su za navodnjavanje planirane četiri prostorne cjeline – Bijeljina Istok, Bijeljina Zapad, Obarska i Kojčinovac, kao i izgradnja 24 podsistema.

Vlada izdvojila 15 miliona KM

Vlada RS u navodnjavanje oko 2.000 hektara oranica u Semberiji izdvojila je do sada 15 miliona maraka.

Prema Studiji održivog razvoja irigacionog sistema, koju je uradilo Ministarstvo poljoprivrede RS, u Srpskoj se može navodnjavati oko 70.000 hektara poljoprivrednog zemljišta.

Procjenjuje se da se u Srpskoj navodnjava svega oko 15 odsto oranica, ali se, iz godine u godinu, povećavaju površine pod sistemima za navodnjavanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu