Svijet

11. mart kroz istoriju: Umro čovjek koji je otkrio penicilin

Aleksandar Fleming je bio škotski mikrobiolog, profesor bakteriologije u Londonu i direktor Instituta za vakcine.

Aleksandar Fleming
FOTO: WIKIPEDIA

Godine 1928. je iz gljive penicillium notatum izolovao prvi antibiotik, penicilin.

Penicilin je jedan od prvih antibiotika koji su otkriveni. Fleming je zapisao: “Kada sam se 28. septembra 1928. godine probudio, odmah nakon svitanja, sigurno da nisam planirao da revolucioniziram kompletnu medicinu otkrićem prvog antibiotika na svijetu… Ali, pretpostavljam da sam upravo to uradio.”

Penicilin je imao izuzetno snažno antibiotičko djelovanje ali se postavio problem njegove proizvodnje u dovoljnim količinama. Fleming je nastojao da pronađe način, kao u slučaju lizozima, za ekstrakciju čiste, aktivne materije, a ne samo sirovog filtrata. Postizanje tog cilja zahtevalo je multidisciplinarni timski rad. Radeći samo sa dvojicom mladih istraživača, Fleming nije uspio da stabilizuje i rafinira penicilin. Ipak, ukazao je na klinički potencijal penicilina i kao antiseptika i kao antibiotika.

Penicilin je imao široku primjenu već u vrijeme Drugog svjetskog rata, jer je tim naučnika koje je predvodio Hauard Flori na Univerzitetu u Oksfordu uspio da izdvoji ljekovitu supstancu u čistom obliku. Hauard Flori, Australijanac koji se bavio eksperimentalnom patologijom, i Ernst Boris Čejn, jevrejski hemičar koji se sklonio od nacističke Njemačke, na Univerzitetu u Oksfordu su 1939. godine nastavili Flemingov rad na penicilinu.

Primijenivši tehniku liofilizacije, Flori i Čejn su uspjeli da izdvoje lijek u čistom obliku, koji je bio oko milion puta aktivniji nego Flemingova sirova supstanca iz 1928. godine. Svoje rezultate o uspješnom tretmanu inficiranih bijelih miševa objavili su 1940. godine. Potpuno uspješan test na ljudskom biću izveden je 1942. godine; tek tada je bila na raspolaganju dovoljna količina lijeka. Fabrike u Engleskoj i SAD su 1943. počele da proizvode penicilin u velikim količinama za vojne potrebe. Već 1944. godine „čudotvorni lijek” postao je dostupan i za civilnu upotrebu.

Pročitajte još

Nobelovu nagradu za medicinu 1944. godine Fleming je podijelio sa Čejnom i Florijem. Iako su ravnopravno dijelili zasluge za Nobelovu nagradu, njihov međusobni odnos remetilo je pitanje ko bi trebao biti najzaslužniji za penicilin.

Fleming, inače, nikada nije uzimao novac za otkriće penicilina. Nakon dodjele Nobelove nagrade obišao je SAD, gdje je dočekan kao heroj.

Fleming je umro na današnji dan, 11. marta 1955. u Londonu, u 73. godini.

Ostali događaji na današnji dan

1702. – Objavljene su prve novine na engleskom jeziku, “The Daily Courant”, u Londonu;

1851. – Prvi put izvedena Verdijeva opera “Rigoleto”, u Veneciji;

1856. – Rođen Stepan Stepa Stepanović, srpski general u Prvom svjetskom ratu;

1960. – Čak Beri osuđen na pet godina zatvora i kažnjen s 5.000 dolara kazne nakon što ga je porota u Misuriju zbog nemoralnih namjera proglasila krivim, jer je prevozio 14-godišnju djevojčicu iz El Pasa u Sent Luis. Nakon uložene žalbe presuda je poništena zbog sudijinih rasnih komentara, pa je naređeno novo suđenje;

1977. – Roman Polanski optužen za silovanje 13-ogodišnjakinje;

1985. – Mihail Gorbačov izabran za generalnog sekretara Centralnog komiteta Komunističke partije Sovjetskog Saveza. Na toj funkciji je naslijedio preminulog Konstantina Černjenka;

1991. – Jugoslovenska teniserka Monika Seleš prvi put se popela na prvo mjesto WTA liste najboljih teniserki svijeta;

2006. – Umro Slobodan Milošević, srpski političar, bivši predsjednik Srbije i Savezne Republike Jugoslavije;

2020. – Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju korona virusa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu