Svijet

13. decembar kroz istoriju: Silovanje Nankinga

Šest nedelja trajao je ubilački pohod Japanaca na kineski grad Nanking.

japanski vojnik stoji pored desetine ubijenih Kineza u Nankingu
FOTO: MORIYASU MURASE/WIKIPEDIA

Ubili su za to vrijeme 300.000 ljudi, mahom civila, i silovali najmanje 80.000 žena, zbog čega je ova tragedija poznata i kao Silovanje Nankinga, ali i pod imenom Nankinški masakr.

Na današnji dan, 13. decembra 1937. godine japanske trupe su, tokom Drugog japansko-kineskog rata, okupirale Nanking.

Tadašnji glavni grad Kine imao je oko milion stanovnika, koji su masovno napuštali grad kako su se Japanci približavali. Grad je napustila i Vlada. Oni koji su ostali u gradu postali su žrtve jednog od najstrašnijih zločina u istoriji, koji se poredi sa Holokaustom.

Japanski general Ivane Macuj naredio je da se grad potpuno uništi kako bi se slomio duh kineskog otpora.

– Ubijte ih sve, spalite sve – glasila je naredba.

Uskoro su uslijedila masovna pogubljenja.

Japanska vojska je imala poseban zvuk trube koji je značio: “Ubijte sve Kineze koji trče”. Hiljade Kineza je odvedeno na masovna pogubljenja, a zatim zakopanu u jamu nazvanu Jama 10.000 leševa. To je bio rov dugačak 300 i širok 5 metara, u koji su japanske snage bacale svoje žrtve. Većina istoričara procjenjuje da je u jamu zakopano oko 12.000 žrtava, piše 24sata.hr.

Ljudima su vađena srca, utapani su i spaljivani. Užasna mučenja koji se povampireni japanski vojnici radili uključivala su kastracije muškaraca, probadanje očiju šilom, kao i probadanje vagine bajonetima. Ubijali su novorođenčad, djeci su odsijecali glave, zakopavali su žive ljude. Tokom masakra je silovano više od 80.000 žena – od djevojčica do starica. I trudnice i časne sestre, neke i višestruko, i to na ulici.

Pročitajte još

Opljačkana su sva gradska skladišta, kao i imovina građana. Carska vojska je krala nakit, novac, odjeću, hranu i domaće životinje.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, Međunarodni ratni sud za Daleki istok je osudio i pogubio generala Macuj, dok je drugi ključni izvršilac, princ Jasuhiko Asaka, član japanske carske porodice, izbjegao suđenje dobivši ranije imunitet od Saveznika.

U Japanu mišljenje javnosti o krvoproliću u Nankingu varira, mada malo njih poriče da se masakr zaista desio, japanski istoričari i nacionalisti tvrde da su brojevi preuveličani ili čak da se tako nešto nikada nije dogodilo.

Ostali događaji na današnji dan

1642. – Holandski moreplovac Abel Tasman otkrio Novi Zeland, ali se nije iskrcao iz straha od ratobornih domorodaca, pa je zasluga za otkriće pripala Englezu Džejmsu Kuku, koji se 1769. iskrcao na jedno od novozelandskih ostrva;

1877. – Srpski kralj Milan Obrenović, na poziv Rusije, po drugi put objavio rat Otomanskom carstvu. U martu 1878. rat završen mirovnim sporazumom Rusije i Turske u San Stefanu, kojim je Rusija pokušala da ostvari premoć na jugu Balkana;

1978. – Fudbalski klub Partizan osvojio Srednjeevropski kup;

1981. – General Vojćeh Jaruzelski zaveo ratno stanje u Poljskoj, zabranjen rad nezavisnog sindikata “Solidarnost”, a na hiljade sindikalnih aktivista pritvoreno;

1992. – Umro Aleksandar Tirnanić, jugoslovenski fudbaler;

2003. – Nedaleko od iračkog grada Tikrita uhapšen Sadam Husein, bivši predsjednik Iraka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu