Zdravlje

REDOVNA FIZIČKA AKTIVNOST Ono što radite sa tijelom ima snažan uticaj na MOZAK

Kada je riječ o očuvanju zdravlja mozga, prva asocijacija za mnoge osobe su križaljke, igre riječi i mozgalice, ali ipak prema mišljenju stručnjaka, ono što radite sa vašim tijelom ima snažan uticaj na stanje vašeg mozga.

Djevojka trči
FOTO: FREEPIK

Naime, najbolji način za očuvanje zdravlja mozga je redovna fizička aktivnost.

Prema novom istraživanju, kretanje bilo u obliku hodanja, bicikliranja ili joge dosljedno poboljšava kognitivne funkcije.

U svemu tome, posebno se ističe važnost redovnosti, jer 30 minuta kretanja dnevno, nekoliko dana u sedmici može imati dugoročno djelovanje na sposobnost pamćenja, učenja i donošenja odluka.

Naučnici su pojasnili da čak i umjerena aktivnost poput šetnje potiče rast dijelova mozga koji su ključni za pamćenje i učenje, poput hipokampusa.

Kod starijih osoba koje su redovno vježbale, zabilježeno je povećanje volumena tog područja mozga, što praktički usporava prirodno starenje mozga.

Osim toga, kretanje potiče oslobađanje proteina BDNF koji jača veze među nervnim stanicama.

Pročitajte još

– Redovna fizička aktivnost tjera krv u mozak, donosi kisik i hranjive tvari i djeluje poput svježeg povjetarca za vaš um – pojašnjava psihijatar dr Nikhil Palekar.

Uz sve to, vježbanje podiže nivo serotonina i dopamina, hemikalija koje podižu raspoloženje i smanjuju stres koji može ometati sposobnost mozga da uči i pamti. Koristi se pojavljuju već nakon nekoliko sedmica, a najveće su u područjima poput opšte kognicije, pamćenja i emotivne regulacije, piše Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu