Magazin

Nutricionista podijelila savjete da sačuvate zdravlje i vratite se u formu NAKON SLAVA I PRAZNIKA

Kilogrami se nagomilavaju uglavnom tokom novogodišnjih i božićnih praznikazbog bogatih trpeza.

Nutricionista podijelila savjete da sačuvate zdravlje i vratite se u formu NAKON SLAVA I PRAZNIKA
FOTO: SHUTTERSTOCK

Gomilanje kilograma, teška i kalorična hrana su skoro pa neizbežni tokom slava i praznika. Pored toga sva ta hrana i nekontrolisana konzumacija dovode do toga da je ovaj period godine najčešći za moždane udare i infarkte.

Ukoliko želimo da se i poslije praznika osećamo lagano i kaiš zakopčavamo na istoj rupici, potrebno je da povedemo računa šta i kako unosimo od hrane u danima praznovanja, ali i da ih ne provedemo “izležavajući se”.

Upravo o tome za naš portala pisala je nutricionista i fitnes trener Ivana Šarčević.

Pročitajte još

– Iza nas su praznični dani koji su glavnom ispunjeni visokokaloričnom, masnom hranom, alkoholnim pićima. Nakon obilne trpeze našem tijelu je potreban oporavak od iste. Većina ljudi oseća nadutost, tromi su i pospani, bude se sa glavoboljom, imaju poteškoću sa visokim krvnim pritiskom. To je sve posljedica jake, masne, visokokalorične hrane uz odsustvo fizičke aktivnosti, započela je Ivana.

Nakon praznika tijelu treba odmor

Taj odmor ćete najbolje dati organizmu tako što ćete imati 3 obavezna glavna obroka koji će biti lagani (količinski manji) i između voćne užine. Nikako rigorozne dijete, one bi dodatno iscrpile organizam.

Nutricionista preporučuje sljedeća jednostavna pravila:      

– piti dosta tečnosti (voda na prvom mjestu, nezaslađeni čajevi, supe)dosta svježeg voća i povrća.

– obzirom da je zimski period može se konzumirati i kiseli kupus, turšija

– obroke nikako ne preskakati

– pripremajte lagane obrokene

– za doručak možete konzumirati ovsenu kašu sa svežim i koštunjavim voćem, sendvič od integralnog hljeba, sirnog namaza i povrća, kajganu sa povrćem i jogurtom…

– za ručak supa ili čorba od povrća, svježa salata, grilovana riba ili meso, kao prilog pirinač ili krompiri.za večeru lagana salata sa jajima ili tunjevinomza

– za užinu preporučujem, na prvom mjestu, svježe voće ( pomorandža, kivi, jabuka..), koštunjavo ( lešnik, badem, orah…)

Dodatno će vam pomoći boravak na svježem vazduhu, trening prilagođen vašim vašim potrebama i fizičkoj spremi, redovan san i odmor.

Najjednostavnije ćete uspjeti u ovoj misiji ako u kući nemate ništa od proizvoda koji vas mame. Mnogo je jednostavnije kada u blizini nemate kupovne grickalice, slatkiše, suhomesnate prerađevine…

I ono što je bitno planirajte obroke i u nabavku idite siti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu