
(FOTO) SPREMA SE NAJHLADNIJI TALAS ZIME Božić će biti pod snijegom, a onda STIŽU SIBIRSKI MINUSI
U noći između Badnjaka i Božića stiže dalje zahlađenje. I snijeg koji negdje može da napada i do 15 centimetara.

U noći između Badnjaka i Božića stiže dalje zahlađenje. I snijeg koji negdje može da napada i do 15 centimetara.

Od 1. januara u Banjaluci ne treba da plaćate parking. Ali, građane i posjetioce na terenu dočekuje zbunjujuća slika.

Badnje veče ima snažnu simboliku u pravoslavnoj tradiciji. Centralni simbol je badnjak koji simbolizuje toplinu, svjetlost i novi život.

Napravljen je važan iskorak za zaposlene u lokalnoj samoupravi. Potpisan je Posebni kolektivni ugovor za jedinice lokalne samouprave, kojim se po prvi put na jedinstven način uređuju prava radnika u svih 64 opštine i grada širom Srpske.

Negdje jutros oko 9 časova pasarelu preko zapadnog tranzita, koja vodi ka naselju Petrićevac, bilo je, u najmanju ruku, izazovno preći. Pokrivena snijegom, klizava, uz vidljive tragove opreznih koraka onih koji su morali da pređu na drugu stranu, bez obzira na uslove.

Sutra i prekosutra, odnosno Badnji dan i Božić, neradni su dani za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti. Radnici imaju pravo na plaćeni izostanak, dok mnoge institucije i preduzeća tih dana zatvaraju svoja vrata. Neradni je i 9. januar, Dan Republike Srpske.

Nakon što je na kratko otoplilo, već danas stiže hladni front. A, to znači zahlađenje i kiša koja će brzo preći u snijeg.

Jedan taksista, za kojeg na društvenim mrežama kažu da je iz Sarajeva, privukao je pažnju. I to svojom porukom koja je direktna, iskrena i bez trunke novogodišnje euforije.

Nova godina ne gubi vrijeme. Počinje naglom i prilično nezgodnom promjenom vremena.

Banjaluka je Novu godinu počela da slavi još od jutra. Ustvari, praznična amrmosfera primjetna je danima unazad.

Centar Banjaluke danas izgleda kao da je izašao iz bajke. Grad pun osmijeha, šarenih kapa i dječje graje.

Zime na ovim prostorima donose sad već dobro poznatu sliku. Gusti smog, zagađen vazduh i opasne čestice koje udišemo, Veliki broj mjesta i gradova dospijeva na listu onih sa nezdravim kvalitetom vazduha.

Već na prvi pogled jasno je da je stigao veliki broj naših ljudi koji sada žive negdje u inostranstvu. Gužve u saobraćaju, gužve u prodavnicama. Vozila sa stranim registarskim tablicama i na naplatnim kućicama.

One koji se pripremaju za doček Nove godine, posebno na otvorenim, zanima kakvo će vrijeme biti. Meteorolozi kažu - bez većih iznenađenje.

Prije samo nekoliko godina svijet je stao. Danas, kao da to nismo doživjeli. Maske su završile u ladicama, policijski čas u kolektivnom zaboravu, a riječi lokdaun, respirator i obavezna distanca zvuče skoro nestvarno. Ali, brojke ostaju. Ne brišu se.

Dok se mnogi navikavaju na blage decembarske dane, atmosfera iznad Evrope sprema nešto sasvim drugo. Naš region se do kraja godine nalazi na samom rubu vrlo hladnog prodora koji preko istoka Skandinavije putuje ka Rusiji i samo nas "kači" svojim hladnijim rubom.

Novogodišnjeg vatrometa u Banjaluci će biti. Biće i petardi. A sa njima i straha, podjela među grašanima, možda i povreda.

Zimama unazad ista slika. Gusti smog nad Banjalukom. Udišemo vazduh zasićen otrovnim česticama koje, kako upozorava struka, ne ostaju samo u plućima, već prodiru u krvotok, oštećuju ćelije i povećavaju rizik od teških bolesti.

„Ko hoće nađe način. A vi ste pronašli predivan način da pomognete djeci koja se trenutno bore s malignim bolestima“. Dvije rečenice koje su nam dale krila da ono što smo radili mjesec dana kroz akciju „Kistom za humanost“ nije bilo uzalud. Nije to bila samo pomoć u novcu, bio je to znak pažnje, prisutnosti i poruka porodicama da u svojim najtežim danima nisu same.

Nije ovo prva zima u kojoj se Banjaluka guši. Nije ni druga, ni peta. I svake godine scenarij isti. Građani kašlju, peku oči.