Društvo

"Bolje trčati u teretani nego pored rijeke" Zagađenost vazduha EKSKALIRA TOKOM ZIME, šta se dešava kada udišemo otrovne čestice

Privatna ložišta i dim iz dimnjaka toplana glavni su uzročnici zagađenja, a lošem kvalitetu vazduha doprinose i izduvni gasovi vozila, kao i industrija.

"Bolje trčati u teretani nego pored rijeke" Zagađenost vazduha EKSKALIRA TOKOM ZIME, šta se dešava kada udišemo otrovne čestice
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako navodi Dejan Zagorac iz “Eko centra” u “Jutro na Blic“, zagađen vazduh u Srbiji je preko cijele godine, a eskalira preko zime. Čak i vjetar koji dune, prema rečima Zagorca, samo je maskiranje problema, jer i on sa sobom može nositi otrovne čestice.

– Naša privreda najviše se oslanja na termoelektrane i na niskokvalitetni ugalj, koji je veliki izvor tih čestica, uz individualna ložišta i druge faktore poput izduvnih gasova automobila – kaže Dejan Zagorac i dodaje da nisu ugroženi astmatičari i hronični bolesnici.  Ističe i da je ovo problem tzv. “energetskog siromaštva” i da je veoma važno da postoje subvencije da se naprave efikasna grijna tijela koja će uz malo goriva davati mnogo energije.

“Vjetar je samo guranje problema pod tepih”

Iako se misli da vjetar čisti vazduh, Zagorac kaže da je to samo maskiranje pravog problema.

– Malo je poznato da 14 posto zagađenja koje nastaje potiče od onoga što vjetar raznosi. Duvanje vetra je stavljanje problema pod tepih – kaže Zagorac. Navodi da je zagađenje vazduha samo jedan dio čitavog kompleksa problema, koji je zahvatio zemlju.

Bolje trčati na traci u teretani nego napolju

Kako ističe, od zagađenog vazduha najugroženija su djeca, jer otrovne čestice padaju na tlo. Takođe, u ovom periodu ne važi pravilo da je napolju bolje provoditi vrijeme.

– Bolje je trčati na traci u teretani, nego pored rijeke – kaže Zagorac.

Iako ističe da se do rješenja i zdravije sredine ne može doći preko noći, veoma je važno podizati svijest kod stanovništva da treba smanjiti potrošnju električne energije, da je važno i koje stvari se lože, kao i da je veoma važno promijeniti navike, ali i prozore.

– Takva ulaganja su mnogo važnija od novog telefona ili novog automobila – zaključio je Zagorac za “Blic TV”.

Pročitajte još

Šta udišemo kada je vazduh zagađen

Prema riječima Biljane Mladenović iz Zavoda za javno zdravlje u Valjevu, smrad koji možemo osjetiti u vazduhu vezan je za povećanje koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu.

– Sumpor-dioksid (SO2) je bezbojan gas oštrog mirisa. Obavezan je sastojak zagađenog vazduha, posebno u urbanim sredinama, a najznačajniji izvor sumpornih oksida je sagorijevanje fosilnih goriva, uglja i nafte. Pored sumpor-dioksida i PM čestice se osjećaju na taj način, naročito kada su meteorološki i temperaturni uslovi povoljni za njih – objasnila je nedavno Mladenović za “Blic”.

Pored termoetektrana snage 1.000 megavati koje dnevno emituju u atmosferu 600 tona sumpor-dioksida, i saobraćaj je veliki izvor ovih otrovnih čestica. Stepen zagađenja raste i kada je pojačana kombinacija ta dva uzročnika.

– U slučaju udisanja suspendovanih čestica, koje skraćuju dah, srce se napreže da bi kompenzovalo smanjeni unos kiseonika i pri tom se iscrpljuje. Na taj način, pored razboljevanja pluća, one dovode i do srčanog ili moždanog udara i možemo ih smatrati uzrokom iznenadne srčane smrti, za koji nemamo valjani dokaz – objasnio je onkolog dr Zoran Živković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu