Politika

“Bonska ovlaštenja ostaju” Oglasio se Šmit nakon sjednice PIK, pa objasnio šta će uraditi ako stigne prijedlog o “mirnom razdruživanju”

Kristijan šmit, kojeg instiutucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH, potvrdio da je dobio nikada jaču podršku PIK i međunarodne zajednice.

“Bonska ovlaštenja ostaju” Oglasio se Šmit nakon sjednice PIK, pa objasnio šta će uraditi ako stigne prijedlog o “mirnom razdruživanju”
FOTO: FEHIM DEMIR/EPA

On je nakon dvodnevne sjednice Savjeta za provođenje mira u BiH (PIK) poručio kako je dogovorena jača saradanj s ciljem pomoći BiH.

“Sistem štapa i mrkve”, rekao je Šmit, se nastavlja, a bonska ovlaštenja će se nastaviti koristiti, piše N1.

Uputio je i jasnu poruku šta će učiniti ako vlasti Srpske pošalju “prijedlog o mirnoj disoluciji”.

– Složili smo se da svi instrumenti koji postoje prema Dejtonu i dalje ostaju i da ćemo svi zajedno nastaviti pružati pomoć BiH na njenom evroatlantskm putu. Vidimo da je saradanja visokog predstavnika, zemalja članica PIK i EU apsolutno neophodna i potrebna je uzajamna podrška više nego ikada. Razgovarali smo o razvoju situacije u BiH. Ne želimo potcijeniti vrijednost odluke Evropskog savjeta da BiH postane članica EU. Vidjeli smo da na tom putu imamo puno izazova i da imamo pristup koji nisu samo konstruktivni ovdje u BiH i vidjeli smo da postoji potreba za političkom stabilnošću i uvjeravanja od međunarodne zajednice da se održava – rekao je Šmit.

Intenzivinija saradnja

Zahvalio se međunarodnoj zajednici što mu je pružila jednoglasnu podršku i što mu je ukazala da njegov mandat nastavlja da se provodi onakav kakav jeste.

– Mislim da to još jednom podcrtava kakav je stav međunarodne zajednice jer započinjemo jednu intenzivniju saradnju u pogledu buduće situacije u BiH, a to uključuje sastanke koje smo imali na poziv francuske vlade nedavno, a u narednim sedmicama ćemo imati druge sastanke gdje pokušavamo razgovarati o izazovima s kojima se BiH suočava. Takođe, možete to posmatrati i kao način razgovora o tome koji instrument odgovara izazovu i ko ima mogućnost da odluči koji će se upotrijebiti i onda je na toj osobi da djeluje. Mi svi zajednički djelujemo kako bi BiH krenula putem evropskih integracija i bezbjednosti – rekao je Šmit.

Izrazio je zahvalnost što su se sve političke stranke registrovale za predstojeće izbore 6. oktobra te upozorio da “niko ne može prihvatiti izborne prevare i da će to imati ozblijne posljedice kao se ne budu pravila poštivala”.

Kazao je kako zadatak visokog predstavnika i OHR da pomogne BiH na putu ka EU. Naglasio je kako ne smijemo zaboraviti tzv. obične građane koji nisu političari i svoj novac zarađuju izvan političkih struktura.

Prijedlog o “mirnoj disoluciji”

Naglasio je kako na sastanku PIK nije razgovarano o smanjenju njegovih ovlaštenja i da je naznačeno da sva njegova ovlaštenja i OHR ostaju onako kako je to Sporazmom predviđeno.

– Ponašanje organa Republike Srpske koje ide protiv Dejtona neće biti tolerisana – rekao je Šmit.

On je citirao dijelove zaključaka PIK u kojem mu se pruža podrška i ističe da se organi Srpske moraju sarađivati s njim.

– Ne radi se o tome da li nešto danas želite, a sutra ne želite već se radi o obavezi u sporazumu i vodićemo više računa kako će se to poštovati. Dogovorili smo da se kutija u kojoj se nalazi instrumenti sastoji se od štapa i mrkve pa je potrebno nekada da se koristi jedno, a nekada drugo, ali koristit će se kao i ranije – dodao je.

Na pitanje šta će OHR preduzeti ukoliko vlasti Srpske pošalju prijedlog o “mirnoj disoluciji” kako je Milorad Dodik najavio, odgovorio je da ti potezi ne bi ostali bez posljedica.

Pročitajte još

– Moram jasno reći ako bi se desila situacija da imate komisiju koja bi bila imenovana za razdruživanje, ako biste razmislili o mom prethodniku pokojnom Pediju Ešdaunu on bio bi jasan šta treba uraditi. U tom smislu i ja imam jasan stav. Rekao bih napišite taj dokument, ali ako tu išta stoji  što je vezano za razdruživanje ove zemlje, što bi uticalo na suverenitet i teritorijalni integritet BiH, onda bi se time morali baviti na drugačiji način nego prije 20 godina. Svi koji razmišljaju o takvoj priči moraju prvo odgovarati svojim građanima u BiH i objasniti im kakvu štetu bi im nanijeli. Ostavite po strani ovaj nacionalistički pristup i pokušajte vidjeti kako žive ljudi u BiH svakodnevno bez obzira jesu li iz vašeg ili drugog naroda i osigurajte dobre usluge života i rada za te ljude. Ovakvi potezi ne bi prošli bez posljedica. Svi moraju biti svjesni da je ovo opasna igra. Vidio sam da su predlagači ovih ideja  izašli s puno ideja, ali nisu ništa konkretno uradili. Pratimo situaciju – naveo je Šmit.

Govorio je i o napadima na povratnike kazavši kako je broj povećan u cijeloj BiH, posebno u Srpskoj i da je to nedopustivo.

Istakao je kako su s ove sjednice PIK izašli jači i najavio da će intezivirati rad na pomaganju BiH u njenim integeracijama u EU, ali i akcijama prema onima koji taj put koče.

– Razgovarat će se o funkcionalnosti institucija ne samo u Srpskoj nego i na držvnom i entitetskom nivou, imamo određena pitanja koja nas brinu, pogotovo kada je u pitanju Ustavni sud. Oni koji krive Ustavni sud za neke odluke s kojima se ne slaže, očekujem da se odluke poštuji i da ne poduzimaju aktivnosti koje urušavaju ustavni sud – rekao je Šmit.

Podsjetimo, Upravni odbor PIK zasjedao je protekla dva dana i poručio da “entiteti nemaju pravo na otcjepljenje, pravno postoje samo u Ustavu BiH“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu