Politika

"Danas oplakujemo ubijene, a sutra ćemo aplaudirati nasilju" Zašto narode Balkana ujedinjuju samo tragedije i nesreće

Nezapamćena tragedija u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu kada je maloljetni učenik ubio osmoro djece i čuvara, a ranio šest đaka i nastavnicu, ostavila je u šoku ne samo cijelu Srbiju već i region i svijet.

Mjesto ispred škole u Beogradu gdje su ubijena djeca
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER

Ako izuzmemo društvene mreže koje su mnogi iskoristili za sijanje mržnje, te pojedine maloljetnike koji su, ponukani tim događajem, prijetili da će učiniti isto, tragedija u Srbiji ujedinila je bivše jugoslovenske republike u tuzi i probudila solidarnost kod brojnih građana od Bosne i Hercegovine, preko Hrvatske, Slovenije pa do Crne Gore.

Dan nakon tragedije građani Zagreba palili su svijeće za nastradale u Beogradu. Ljudi svih generacija, od djece do penzionera, palili su svijeće i ostavljali cvijeće kod spomenika Petru Preradoviću na Cvjetnom trgu, a saučešće porodicama stradale djece uputili su mnogi građani i političari iz Hrvatske.

Isto su učinili brojni građani i političari širom Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Na teritoriji BiH u petak je bio proglašen Dan žalosti zbog tragedije u Beogradu, a ministar inostranih poslova Dino Konaković je među prvim političarima otišao u srpsku prestonicu kako bi zapalio svijeće ispred škole u kojoj se desio nezapamćeni zločin.

Vlasti Crne Gore odlučile su da danas (nedjelja) bude dan žalosti u toj zemlji zbog dva masovna ubistva u Srbiji u kojima je poginulo 17, a ranjena 21 osoba, a građani Podgorice su u petak uveče u centru grada palili svijeće i ostavljali cvijeće za nastradale žrtve u beogradskoj osnovnoj školi.

Svijeće su paljene i u centru Banjaluke, a porodicama žrtava u Beogradu saučešće su uputili i brojni političari iz Slovenije, kao i građani, dok je proslavljeni slovenački košarkaš Luka Dončić ponudio da plati sahranu tragično nastradalim. Dončić se, takođe, ponudio da preko svoje Fondacije plati i troškove psihološkog savjetovališta za porodicu i prijatelje preminulih, kao i zaposlene u školi.

I tako, ujedinjeni u tragediji, razjedinjeni u svakodnevnom životu – matrica je po kojoj Balkan živi već decenijama.

Zašto nas samo tragedije ujedinjuju? Da li su političari ti koji “truju javni prostor” ili je odgovornost isključivo na građanima?

Politički analitičar Tanja Topić ističe za Srpskainfo da je ova tragedija izbacila na površinu dvije stvari.

Tanja Topić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prva, da mnogi u ovome ne gledaju stvari iz političke ili nacionalne perspektive već isključivo ljudske.

– To je ona vrijednost koja vraća vjeru u one vrijednosti koje su na ovim prostorima odavno potisnute u zapećak. Podijeliti tugu, patnju i strah nadjačalo je agresiju, bahatost, nacionalizam i pokazalo da život van ekrana i političke scene ima ljudsko lice – kaže Topićeva.

Ona skreće pažnju i na dio reakcija koje su i na dnevnoj međuljudskoj razini bile ružne, neprimjerene i iz kojih se  mogao čitati nakaradni politički rukopis, koji je ostavio pogubne posljedice i uticaj i na buduće generacije.

Topićeva ističe da političari definitivno jesu najveći trovači javnog prostora. Tu, kako dodaje ona, misli na one ekstremne, koji „bljuju vatru i hodaju po tankoj žici konflikata“.

Pročitajte još

– Ali, problem je što se oni ne suočavaju sa odgovornošću  i ne vide svoj udio krivice. Njima su svi drugi krivi, krivca određuju ideološki. Vidjeli smo i u ovoj tragediji da su za političare krive zapadne vrijednosti, te iste koji, dok se obrušavaju na Zapad, nose „rolex satove“ i „bossova“ odijela – ističe Topićeva.

Ona kaže da je dio građana time zaveden i indoktriniran.

Prešutna “saglasnost” ili razarajuća šutnja većine, kako ističe Topićeva, zaokružuju sliku društava koja će danas oplakivati ubijene, a sutra aplaudirati ratnim poglavicama i generatorima kulture nasilja.

Politički analitičar Velizar Antić ističe da je, na žalost, istina da nas samo ovako velike tragedije ujedine u tuzi i bolu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prosto, kako dodaje on, jer u tim trenucima niko ko je normalan ne može da ostane uzdržan i da se ne saosjeća sa tragedijom koja se dogodila.

– To sve svjedoči da i pored velikih sukoba kroz koje smo prošli i svježih rana iz tih sukoba ima nade za pomirenje i nastavak života jednih pored drugih u normalnoj komunikaciji. Međutim, ne treba biti previše optimističan da će pomirenje doći preko noći – upozorava Antić.

Pored velikih trauma koje postoje iz prethodnih sukoba, kako pojašnjava on, postoji još dosta pitanja po kojima se ne slažemo i na njih gledamo iz potpuno suprotnih uglova.

Antić kaže da upravo taj dio u velikoj mjeri koriste i političari koji umjesto da više razgovaraju i traže kompromisna rješenja, oni insistiraju na tim pitanjima i često ih koriste za svoje dnevno političke igre.

– Time samo dodatno doprinose razvoju tenzija u društvu i udaljavaju nas od pomirenja među narodima – zaključuje Antić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu