Društvo

Duguju milione, plate budžetlijama kasne do godinu dana: Srpskainfo otkriva koji je grad najveći poreski dužnik u Srpskoj (FOTO)

Grad Doboj duguje skoro milion maraka za poreze i doprinose, saznaje Srpskainfo iz dobro obaviještenih izvora. Dodaju li se tome dugovanja tri gradske ustanove i agencije, minus je veći od pet miliona KM.

Panorama Doboja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dugovi se odnose uglavnom na doprinose, što znači da većina zaposlenih u javnom sektoru u Doboju mjesecima ne prima plate, a oni koji imaju plate dobijaju ih nezakonito.

Već mjesecima se po Doboju priča da je gradski budžet u blokadi, ali to nije istina. Istina je da Grad duguje milione maraka i da imaju pozamašan dug i kod Poreske uprave RS, ali se nekom čarolijom, ili intervencijom “odozgo”, uvijek izvuku od blokade.

SNSD u Doobju uoči ponovljenih lokalnih izbora
FOTO: SRNA

Prema ranijem pisanju Srpskainfo, Doboj je zvanično najzaduženiji grad u Republici Srpskoj. Podatke o dugovanjima ovog grada pod komandom SNSD-ovog trojca Obren Petrović – Boris Jerinić – Sanja Vulić, svi nadležni kriju kao zmija noge.

Ni iz Ministarstva finansija RS, ni iz Gradske uprave Doboja, nismo dobili odgovor na upit o dugovima grada na Bosni.

Prema podacima prikupljenim iz drugih zvaničnih izvora gradski budžet, koji je na kraju prošle, izborne godine, uz tri rebalansa “napumpan” na nevjerovatnih 73 miliona maraka, zasnovan je uglavnom na kreditima.

Grad Doboj je 2022. godinu završio u minusu od 14,2 miliona i sa  ukupnim kreditnim dugovanjima od 64,4 miliona KM.

I kao poreski dužnik, Doboj je rekorder među gradovima u Srpskoj.

Mada ni od poreske uprave RS, ni od Gradske uprave Doboja, nismo dobili odgovor na pitanje, koliko ovaj grad duguje za poreze i doprinose, dobro obaviješteni izvori  za Srpskainfo otkrivaju frapantne cifre.

Grad Doboj Poreskoj upravi RS duguje skoro milion maraka, ili preciznije, oko  955.000 KM. Većina ovog duga odnosi se na doprinose na plate zaposlenima, koji nisu uplaćivani mjesecima.

Ipak, gradski činovnici u Doboju redovno dobijaju plate, a posljednja im je isplaćena prije nekoliko dana.

Zoran Stojaković, predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u Gradskoj upravi Doboj, kaže da radnici “nemaju nikakvih problema”.

GRAD DOBOJ , GRADSKA UPRAVA PARKIRANJE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Plate su nam dobre i redovne. Što se uplate doprinosa tiče, ja vam nisam prava adresa za to, ali koliko znam, niko od zaposlenih nije imao problema kada ide doktoru, ili kad treba da ode u penziju –  kaže Stojaković za Srpskainfo.

Nije mu, kaže,  poznato da Grad Doboj za poreze i doprinose duguje skoro milion KM, ali dodaje da nije nimalo zabrinut zbog toga.

– Šta ima veze što duguju, nisu jedini. Namiriće to neko – kaže Stojaković.

Sindikalna organizacija koju on vodi je samostalna, nije dio ni Saveza sindikata RS, ni Sindikata uprave RS, koji predvodi Dobojlija Božo Marić.

Zaposleni u gradskim agencijama, javnim preduzećima i ustanovama u Doboju nisu sindikalno organizovani. A nisu ni te sreće, da kao činovnici u “opštini” imaju dobre i redovne plate i obezbijeđeno zdravstveno i penziono osiguranje.

Tako su zaposleni u Gradskoj razvojnoj agenciji posljednju platu primili za jun prošle godine, što znači da im poslodavac duguje 12 plata.

Gradska razvojna agencija Doboj, prema izvorima Srpskainfo, za poreze i doprinose duguje 1,1 milion KM.

Većina tog duga odnosi se na doprinose, tako da zaposleni u ovoj agenciji, osim što godinu dana životare bez plate, već odavno ne mogu ovjeriti zdravstvene knjižice, ni sebi ni članovima svojih porodica.

Ipak, apsolutni šampion poreskih dugovanja u Doboju je Direkcija za izgradnju i razvoj grada, poznatija po skraćenici DIRG. Njihov poreski dug je trenutno veći od 2,3 miliona KM. Više od dva miliona maraka tog duga odnosi se na neuplaćene doprinose.

Pročitajte još

O malverzacijama u ovom lokalnom javnom preduzeću, koje godinama služi za partijsko zapošljavanje, Srpskainfo je ranije pisala.

DIRG naplaćuje parking, komunalnu naknadu i kiriju za gradske poslovne prostore i za bašte kafića, a uz to dobija grantove iz lokalnog budžeta.

parking u Doboju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Uprkos tome što od građana, na razne načine, uzima oko dva miliona KM godišnje, DIRG  gomila dugove za doprinose, dok plate zaposlenima nisu isplaćene mjesecima.

Ovo lokalno javno preduzeće se “proslavilo” i po tome što su se u DIRG naprasno pokvarili svi računari, a virusi “pojeli” sve podatke o poslovanju i to baš u trenutku kada su im na vrata zakucali revizori.

U problemima su i radnici Javne ustanove “Sportsko rekreacioni centar Preslica”. I njima kasne plate, doprinosi im nisu uplaćeni mjesecima, a ova javna ustanova za poreze i doprinose duguje više od 860.000 KM.

Sa platama kubure i u drugim dobojskim javnim ustanovama.

Tako, prema informacijama koje su nam dostavili čitaoci Srpskainfo, zaposleni u “Centru za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju” nisu dobili 13 plata, dok u Turističkoj organizaciji Doboj još čekaju primanja zarađena u avgustu prošle godine.  Neuplaćeni doprinosi se podrazumijevaju.

Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, ističe da svaki radnik, shodno zakonu, ima pravo na bruto platu, koja uključuje i uplaćene doprinose.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ukoliko doprinosi nisu uplaćeni time se krši i zakon i osnovna radnička prava, ističe Stanković.

– Nemoguće je isplaćivati neto platu bez doprinosa, a da to bude u skladu sa zakonom. Zakon dopušta da se doprinosi mogu uplatiti sa zakašnjenjem, ali najkasnije 60 dana od dana isplate neto plate. Svako duže kašnjenje je nezakonito i nadležni organi bi ga morali sankcionisati – kaže Stanković.

On zaključuje da bi se, u slučaju da bilo koji poslodavac ne uplaćuje doprinose i po tom osnovu duguje milionske iznose, takav poslodavac morao naći na udaru zakonom propisanih sankcija.

– Ako se radi po zakonu, takav poslodavac bi morao potpisati sporazum o reprogramu dugovanja i ispunjavati redovno obaveze po tom reprogramu, kao i tekuće obaveze. Ukoliko se to ne desi, Poreska uprava bi morala pristupiti prinudnoj naplati, koja uključuje i blokadu računa – objašnjava Stanković.

Provlačili se zahvaljujući koroni

Goran Stanković podsjeća da, ukoliko poslodavac ne uplaćuje doprinose, radnici nemaju zdravstveno osiguranje, niti mogu u slučaju otkaza primati naknadu za nezaposlene, porodilje ne mogu koristiti porodiljsko, a radnici koji su odradili radni vijek ne mogu otići u penziju, ili im je penzija umanjena. – Kad se ne uplaćuju doprinosi, radnici, logično, najprije primjete da su ostali bez zdravstvenog osiguranja. Međutim, zbog korona pandemije i vanredne situacije od 2020. svi stanovnici RS su bili zdravstveno osigurani. Tu su situaciju iskoristili nesavjesni poslodavci – kaže Stanković. On dodaje da će se mnogo toga otkriti 1. avgusta, kada prestaje da važi “korona osiguranje”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije