Društvo

DVIJE DECENIJE RADA "LARE" Ostavile neizbrisiv trag u zaštiti žena

Organizacija žena „Lara” iz Bijeljine dala je značajan doprinos u osnaživanju žena i njihovoj zaštiti od porodičnog nasilja, trgovine ljudima, kao i na unapređenju javno-političkog djelovanja i ženskog preduzetništva.

DVIJE DECENIJE RADA "LARE" Ostavile neizbrisiv trag u zaštiti žena
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Istaknuto je to povodom 20 godina aktivizma u zaštiti prava žena i porodice ove organizacije. Navode da su tokom protekle dvije decenije članice „Lare“ ostavile veliki i neizbrisiv trag na mnogim poljima koja se odnose na zaštitu ženskih prava, probudile su svijest kod mnogih žena, ohrabrivale ih i osnaživale kada su trpile nasilje, ali i pružale podršku da budu aktivne učesnice u društvu kroz politički angažman i obavljanje samostalnih poslova.

Organizacija žena “Lara” nastala je na talasu buđenja žena u BiH kada su shvatile da su skoro izbrisane iz političkog života, jer je 1998. godine, kada su i formirane, samo dva procenta žena bilo uključeno u politiku.

Prostitucija i trgovina ženama

Bio je to jedan od prvih projekata „Lare” vratiti žene u politički život, a nakon toga na vidjelo su izlazili brojni problemi u društvu.

Predsjednica Fondacije „Lara” Radmila Žigić podsjeća i da su spasle žene koje su bile u raljama prostitucije i trgovine ženama. S ponosom ocjenjuje da su se njihov trud i zalaganje isplatili.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva

– Kad radite na promjeni svijesti potrebno je vrijeme da biste uspjeli u tome, ali rezultat ne može izostati. Mi smo 2000. godine formirale sklonište za žrtve trgovine ljudima, a već naredne animirali javnost u kampanji „Zaustavimo moderno ropstvo”. U okviru te kampanje pred javnost smo izveli policiju, sud i tužilaštvo u Bijeljini, Brčkom i Zvorniku, te ih suočili sa rezultatima našeg istraživanja – naglašava Žigićeva.

Nasilje u porodici

Navodi i da su zahvaljujući podršci međunarodne zajednice pružile utočište mnogim ženama, te da su mnogo uradili na promjeni svijesti građana i policije, dok su najmanje tri žene izvukle iz ropstva.

– Pomogli smo stotinama ženama i djece, koji su bili ili žrtve nasilja ili trgovine ljudima – naglašava Žigićeva.

Dodaje i da je, upravo zahvaljujući njihovom angažmanu, Bijeljina prvi grad u kojem je izrečena prva krivična presuda za nasilje u porodici još 2000. godine.

Od samog osnivanja u „Lari” se radilo i na sprečavanju nasilja nad ženama, ali i u porodici. U to vrijeme nasilje je bio lični, a ne društveni problem. Ipak, zahvaljujući njihovim svakodnevnim aktivnostima ono je postalo krivično djelo, te se ono može prijaviti na besplatni broj – 1264.

– Pokrenuli smo inicijativu i 2012. osnovali Sigurnu kuću u kojoj žrtve nasilja imaju psihosocijalnu, pravnu i zdravstvenu zaštitu – kaže Mirzeta Tomljanović, aktivistkinja Fondacije „Lara”.

Projekat u školama

U ovoj organizaciji navode da su u saradnji sa osnovnim školama proveli projekat „Pomozimo djeci da žive bez nasilja”, dok trenutno provode projekat „Mir sa ženskim licem na izgradnji mira i suočavanje sa prošlošću”, koji je okupio 12 ženskih organizacija koje se zajednički bave ovim pitanjima.

Povodom 20 godina postojanja „Lare“, u Muzeju Semberije otvorena  je i izložba, a u pripremi je i publikacija „Ženska društva u Bijeljini između dva svjetska rata”.

Ona će biti prezentovana na svečanoj akademiji „Larinih 20 godina” u petak, 28. septembra.

Podrška ženama sa sela

Među značajnim projektima koje je provela „Lara“ jesu podrške ženama na selu, gdje su ih učili o njihovim pravima, ali i davali podršku da pokrenu svoj biznis.

„Ženske ruke – ženski biznis” je takođe jedan od aktuelnih projekata kako bi se pomoglo mladim nezaposlenim ženama sa sela da steknu određene vještine kako bi mogle živjeti od svog rada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu