Nije bio u frižideru, nije bio upakovan u plastiku, nije bio ni pod posebnim uslovima čuvanja. A izgleda kao da ste ga upravo kupili. Nije truo, nije smežuran, čak i dalje ima sjajnu crvenu boju.
Možda zvuči kao čudo moderne poljoprivrede, ali u stvarnosti to je razlog za zabrinutost.


Upravo takav slučaj zabilježen je s paradajzom sa fotografije. “Preživio” je bez frižidera, u kancelariji u kojoj je i 30 stepeni, kada klima ne radi. Pitanje koje se samo nameće: šta to jedemo?
-Sad smo ga namjerno ostavili u ladici, da vidimo dokle će izdržati. Kad ga pipneš, imaš osjećaj da diraš plastiku – kaže čitateljka Srpskainfo koja nam je poslala fotografije paradajza.
Danas je sve više voća i povrća koje izgleda savršeno, traje nenormalno dugo i ne kvari se, ali na račun kvaliteta i ukusa.
Razlog često leži u hibridnim sortama stvorenim da traju duže, ali koje gube na ukusu i hranjivoj vrijednosti, hemijskim tretmanima koji usporavaju proces propadanja, te uvozu iz dalekih zemalja, gdje je cilj da proizvod izdrži dug transport, a ne da bude prirodan.
Da bi paradajz trajao kao da je konzerviran, on gubi okus, miris i nutrijente. Nekadašnji domaći paradajz koji se raspadne za nekoliko dana, bio je dokaz svježine i prirodnosti. Današnji više liči na vještačku kopiju.
Ovaj “besmrtni paradajz” možda izgleda impresivno, ali je i podsjetnik da industrijska proizvodnja hrane često ide nauštrb onoga što bi povrće trebalo da bude – svježe, prirodno i zdravo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu