Magazin

(FOTO) Ne zna se koje su bolje: Donosimo vam 2 fenomenalna recepta za krofne, one naše domaće bakine i tradicionalne nigerijske

Rijetko ko ne voli krofne. Mekane, punjene, hrskave, mini, sa rupicom u sredini ili bez nje, one prave bakine, domaće... ma ima ih u bezbroj varijanti.

Krofne
FOTO: MATEUSZ_ULMAN/INSTAGRA/SCREENSHOTM

Ova popularna poslastica u cijelom svijetu pravi se na mnogo načina, a krofne koje danas znamo vode porijeklo iz Danske. Međutim, gotovo svaka zemlja ima neku svoju verziju, a mi smo vam danas izdvojili dvije nevjerovatno ukusne.

Riječ krofna u srpskom jeziku vodi porijeklo od njemačke riječi “krafen”, a znači kolač pečen u tiganju.

Ovako izgleda jedan srpski domaćinski recept za krofne:

Potrebno je:

– 400 ml mlijeka

– 50 ml ulja

– 40 gr kvasca

– 2 cijela jaja

– 1 kašika šećera

– 1 prstohvat soli

– 700 gr brašna + 50 gr za pospipanje + 50 gr za miješenje tijesta

Priprema:

Nije potrebno da kvasac kisne, u toplo mlijeko dodajte izmrvljen kvasac i šećer i izmiješajte. U to dodajte pola mjere brašna i sve sjedinite žicom za mućenje. Zatim dodajte ulje, razmućena jaja i so, pa opet izmiješajte. Dodajte ostatak brašna, pa umutite kašikom. Tome dodajte još 50 gr brašna. Testo će da bude mekano i lijepiće se za ruke, ali tako treba. Kašikom ga uobličite, pospite sa malo brašna, pa pokrijte krpom i ostavite da odstoji oko 30 minuta dok se masa ne udvostruči.

Razvijte tijesto i razvucite na debljinu od jedan centimetar, izvadite modlom krofne i pokrijte isječene krofne krpom, pa ostavite da kisnu 20 minuta. Zagrijte ulje i ispecite krofne.

Dakle, svi veoma dobro znamo da je riječ o mekanom tijestu koje se peče u dubokom ulju, a varijaciju ove poslastice možete da sretnete i u Nigeriji, piše Žena Blic.

Naime, duboko prženo slatko tijesto, jedna od omiljenih poslastica u Nigeriji i popularna ulična hrana.

Nazivaju se Puf puf, a ovako izgleda originalan recept sa njihovog sajta koji se bavi kulinarstvom.

Recept za Puf puf

Potrebno je:

– 2 šolje brašna

– 1/2 šolje šećera (prilagodite ukusu)

– 1 kašičica aktivnog suvog kvasca

– Muškatni oraščić

– 1/2 kašičice soli

– 1 šolja tople vode

– Biljno ulje za prženje

Priprema:

U maloj posudi rastvorite kvasac u oko 1/4 šolje tople vode. Ostavite da odstoji oko 5-10 minuta dok ne postane pijenasta. U većoj činiji pomiješajte brašno, šećer, muškatni oraščić i prstohvat soli.

Sipajte mješavinu kvasca u suve sastojke. Postepeno dodajte preostalu mlaku vodu uz miješanje. Nastavite da miješajte dok ne dobijete glatko i blago rastegljivo tijesto.

Pokrijte činiju čistom kuhinjskom krpom i ostavite da se tijesto diže na toplom mjestu oko 1 sat. Trebalo bi da se udvostruči. U dubokom loncu ili tiganju zagrijte biljno ulje, a zatim rukama ili kašikom grabite male dijelove tijesta i pažljivo ih ubacite u vrelo ulje. Možete koristiti palac da gurnete tijesto sa kašike u ulje, stvarajući okrugli oblik.

Pržite puf puf dok ne poprime zlatno smeđu boju sa svih strana, povremeno ih okrećući kako biste obezbijedili ravnomjerno kuvanje. Ovo bi trebalo da traje oko dva do četiri minuta. Pržene lisnate pufove izvadite iz ulja šupljikavom kašikom i stavite ih na tanjir obložen papirnim ubrusima da se ocijedi višak ulja. Pustite da se puf malo ohladi prije serviranja.

Po svemu sudeći ova dva recepta se ne razlikuju mnogo, tek po nekom dodatku, a rezultat je savršena poslastica, koja, u zavisnosti od količine slatkoće tijesta, može da se jede i u slatkoj i u slanoj verziji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu