S tim u vezi je, na inicijativu Grada Banjaluka, grupa privrednika iz sektora prerade mesa, roštiljnica i ugostitelja te proizvođača lepinja je osnovala udruženje „Banjalučki ćevap“.
– Osnivanjem udruženja napravljen je još jedan korak naprijed ka ostvarenju našeg cilja. Održana je osnivačka skupština na kojoj je formalno osnovano udruženje, te su izabrani upravljački organi – poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj Aleksandra Simić, te dodala da bi Agenciji za sigurnost hrane BiH do kraja godine trebalo da bude upućen zahtjev za dobijanje zaštićene oznake garantovano tradicionalnog specijaliteta, dok se početkom iduće godine očekuje da banjalučki ćevap i formalno postao brend.
Kako je pojasnila, formiranje udruženja poslovnih subjekata koji su direktno vezani za banjalučki ćevap a to su roštiljnice, mesnice i pekare koje proizvode čuvenu lepinju bez koje banjalučki ćevap ne bi bio to što jeste, jedna je od ključnih aktivnosti za ostvarenje ovog cilja.
– Grad Banjaluka, bez obzira na opredijeljenost i želju da brendira banjalučki ćevap, ne može biti nosilac aktivnosti, a u skladu sa legislativom, koja reguliše ovu oblast. Nosilac može biti samo strukovno udruženje koje ima legitimitet da podnese zahtjev za dobijanje zaštićene oznake garantovano tradicionalnog proizvoda nadležnoj Agenciji za sigurnost hrane BiH – istakla je Simićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu