Društvo

HERCEGOVINA GORI KAO DA JE JULI Zimski požari zbog suvog i toplog vremena

Olujni vjetar usred zime nije jedina muka koja je snašla Hercegovinu. Dok se Romanija bori sa snijegom, hercegovački vatrogasci muku muče sa – požarima.

HERCEGOVINA GORI KAO DA JE JULI Zimski požari zbog suvog i toplog vremena
FOTO: D. ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Visoke temperature i suša u januaru pogodovali su izbijanju i širenju požara, čiji je uzrok, slažu se vatrogasci i šumari, ljudski faktor.

Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Spaso Rosić kaže da je vrijeme pogodovalo širenju vatre.

Bilo je dosta suvo, trava je bila suva skoro kao ljeti, pa je i manja varnica mogla da izazove požar. Za praznike su bacane petarde koje su, takođe, uzroci požara – kaže Rosić.

Foto: D. Čolović/RAS Srbija
Foto: D. Čolović/RAS Srbija

On podsjeća da su mnogi Hercegovci koristili sunčano i toplo vrijeme u januaru da čiste okućnice.

– Palili su rastinje na imanjima, a vatra se brzo proširi. Bez obzira na suvo vreme, glavni uzrok svih požara je bio ljudski faktor – kaže Rosić.

Često su, kaže, gorili i kontejneri, a uzrok je, takođe, neodgovornost pojedinaca.

– Baca se i pepeo iz šporeta dok još ima žara, pale su kontejneri u naseljima. Da bi se spriječili požari na dimnjacima kuća trebalo bi povesti više računa o njihovim čišćenju. Brzo smo reagovali, pa ovi požari, osim neugodnog mirisa i dima koji se širio naseljima, na sreću, nisu ništa ugrozili – ističe Rosić.

Od početka godine trebinjski vatrogasci intervenisali su čak 56 puta, dnevno su i po nekoliko puta išli na teren.

Šumskih požara bilo je i u Zovom dolu kod Nevesinja i u Planoj u bilećkoj opštini, a najveći požar na dijelu trebinjske teritorije je u rejonu Viduše, koji je bio aktivan nekoliko dana, a ugasila ga je kiša.

Pročitajte još

Prema podacima Centra za gazdovanje kršom u planini Viduša nedavno je izgorilo oko 130 hektara šume i niskog rastinja.

– Prošlog ljeta su na području četiri hercegovačke opštine, Trebinja, Bileće, Ljubinja i Berkovića izbila 43 požara u kojima je izgorilo 3.800 hektara visoke i niske šume. Materijalna šteta je oko 420 hiljada KM, a ekološke štete su nemjerljive – kaže Drago Petković iz Centra za gazdovanje kršom.

Posljednjih dana 2019. godine izbio je požar u podrumu jedne stambene zgrade u Trebinju. Vatra se pojavila u ranim poslijepodnevnim satima, a brzom intervencijom vatrogasaca spriječeno je da se proširi na stanove.

Uzrok i ovog požara bio je ljudski faktor. Prema saznanjima, jedan stanar je u podrumu radio sa aparatom za varenje, a požar je izazvala varnica koja je upala u spužvu i tinjala neko vrijeme.

Foto: D. Čolović/RAS Srbija
Foto: D. Čolović/RAS Srbija

Šta ih čeka narednog ljeta vatrogasci u Hercegovini samo mogu da pretpostave, a ono što sada znaju u pojedinim vatrogasnim jedinicama je da će, bar, ući opremljeniji u ljetnu sezonu.

Trebinjski vatrogasci nedavno su preselili u novi vatrogasni dom, nakon decenija rada u neuslovnim prostorima u centru grada.

Očekuju da im narednih dana stigne novo vatrogasno vozilo sa duplom kabinom, a do maja još jedno manje vozilo.

Gatačkim vatrogascima krajem januara stiglo je novo terensko vozilo „lada niva“ i uređaj za izvlačenje dima i gasova iz zatvorenih prostorija. Vrijednost je oko 52 hiljade KM, a novac je obezbijedio Vatrogasni savez RS.

U toku je nabavka i vatrogasne cisterne kapaciteta šest hiljada litara, koja bi trebalo da stigne do ljetnje požarne sezone.

Nadaju se da će nabaviti i terensko vozilo „ural“ za brdoviti teren, a sa opštinskom vlasti pregovaraju oko izgradnje garaža za vozila i opremu.

Ljudi se oglušuju o apele

U trebinjskoj Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici kažu da velike materijalne štete u zimskim požarima, na sreću, nije bilo.

Međutim, problem je, kažu, što njihovi stalni apeli da se vatra u sušnom periodu ne pali na otvorenom ili da se bar na vrijeme obavijeste vatrogasci, kako se ne bi otela kontroli, ne daju željene rezultate.

U Civilnoj zaštiti i trebinjskom Centru za gazdovanje kršom takođe, se slažu da je ljudski faktor glavni uzrok požara.

U regionalnoj Civilnoj zaštiti kažu da se zimski požari ne smiju ignorisati i moraju gasiti jednako kao i ljeti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu