Kultura

Horor roman "Crni pupoljak" Ninoslava Mitrovića inspirisan slovenskom mitologijom

Roman “Crni pupoljak” zamišljen je kao omnibus od osam priča koje se događaju tokom iste novogodišnje noći, ipak dok sam pisao koncepte, shvatio sam da bi roman mnogo bolje funkcionisao ako bi se usmjerio samo na priče koje govore o ženskim likovima, jer su te priče po meni snažnije, sa uvjerljivijim pripovijedanjem i simbolikom.

Horor roman "Crni pupoljak" Ninoslava Mitrovića inspirisan slovenskom mitologijom
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Ovako o svom romanu govori banjalučki etnolog i informatičar, Ninoslav Mitrović koji je predstavio horor roman sastavljen od četiri, naizgled nepovezana djela koja kroz prva tri poglavlja govore o mladim ženama čije sudbine u nekom trenutku postaju isprepletene. Četvrto poglavlje objedinjuje priče i čini epilog romana koji ga upotpunjava.

“Muške” priče bi uslovno rečeno razvodnile roman, jer su neke od njih bile pomalo i komične, što bi pokvarilo cjelokupni utisak. Roman je u svojoj trenutnoj verziji mnogo ubjedljiviji. Govori o tri mlade žene, u ranim ili srednjim dvadesetim, čije se sudbine prepliću i kroz odvojene živote i periode u kojima žive. Tu su i drugi likovi o kojima roman govori, kako ženski tako i muški, ali na ženama je ipak fokus – rekao je Mitrović.

U pitanju je ženski roman, ne samo zbog toga što ima ženske likove za protagoniste, ali i antagoniste, već i zbog centralne teme koju obrađuje, zbog načina na koji ju obrađuje, te primarnog arhaičnog ženskog principa posuđenog iz mitologije i psihologije, a koji se provlači kroz roman.

– Ženama u našem društvu nikad nije bilo lako. Samim tim ni u književnosti. To ja i naglašavam u romanu, ali ne na način da samo konstatujem očigledno, već sam se potrudio da kroz radnju i životnu priču svake od tih žena, ne samo junakinja, već i sporednih likova, pokažem koliko tereta žene nose kroz život, često same i koliko teških odluka same treba da donesu. Tako i dvije junakinje iz romana čije su sudbine dosta slične, treba da donesu odluku o istom problemu, ali svaka na svoj način, što i jeste taj motiv koji spaja njih dvije i koji se provlači kroz roman. Da je samo jedna od njih donijela drugačiju odluku, romana ne bi ni bilo – objasnio je on.

Horor je veoma rijedak žanr kada je u pitanju domaća književnost, dok to nije tako u svijetu, a Mitrović smatra da nam je to ostalo kao nasljeđe iz bivše države.

– To je valjda ostalo nasljeđe iz vremena bivše države, u čijem uređenju nije bilo naklonosti ka “maštarijama” u umjetnosti, odnosno ničemu što nije strijemilo ka nekom realizmu. Nije samo horor u pitanju, već uopšte žanr kao kategorija, pa tako nije bilo mjesta ni za fantastiku, trilere ili kriminalističke knjige i filmove. U današnje vrijeme, doduše stidljivo, u domaćoj književnosti se pojavljuje sve više autora koji pišu žanrovsku književnost, međutim, horor i dalje ostaje najnezastupljeniji iz jednostavne činjenice što je oduvijek bio usmjeren na malobrojniju publiku – objašnjava Mitrović.

On dodaje da je jedan od problema i to što se horor, čak i u zapadnoj umjetnosti, gdje je više emancipovan i afirmisan, i dalje smatra nekvalitetnijim od ostalih žanrova, pa mnogi umjetnici bježe od njega ili mu lijepe drugačije etikete.

– Još je rano da govorim o tome koliko je moja knjiga prihvaćena, odnosno koliko će biti prihvaćena, jer je nedavno objavljena i još uvijek traži put do čitalaca. Vjerujem da će situacija biti bolja nego sa mojom prethodnom knjigom “Gluvo doba” za koju sam distribuciju i promociju radio sam, bez neke veće podrške, iskustva, trudeći se da preskočim sve administrativne i logističke prepreke, što je pojedincu nemoguće – kaže on.

Iza romana “Crni pupoljak” stoji izdavačka kuća “Imprimatur”, a Mitrović se nada da će mu podrška ove izdavačke kuće pomoći da svoj roman što bolje promoviše.

Fokus i energiju trenutno je usmjerio na promotivne aktivnosti vezane za novi roman, tako da malo vremena ostaje za nešto novo. “Crni pupoljak” mu je trenutno prioritet. Roman se već može naći u svim knjižarama “Kultura” u Banjaluci, Bijeljini, Tuzli i Sarajevu, a dostupan je i za narudžbu preko veb sajta izdavačke kuće “Imprimatur”. Takođe, planirane su i nove promocije poslije Banjaluke, od kojih je sljedeća 15. maja u Prnjavoru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu