Politika

IGRE MOĆNIKA NA KOSOVU Tačija, Haradinaja i Veseljija kontrolišu sukobljene strane, jedan od njih radi za VIŠE TAJNIH SLUŽBI

Pod čijom kontrolom je Hašim Tači, zašto ga Nijemci “ne vole”, čija diplomatija jedino zarezuje Ramuša Haradinaja? Mogu li se na prste jedne ruke izbrojati službe sa kojima je u dosluhu Kadri Veselji?

IGRE MOĆNIKA NA KOSOVU Tačija, Haradinaja i Veseljija kontrolišu sukobljene strane, jedan od njih radi za VIŠE TAJNIH SLUŽBI
FOTO: PROFIMEDIA

Dajući odgovore na ova pitanja “Blic” otkriva ne samo veze, odnose i navike kosovskih političara, već i politiku država koje ih kontrolišu, a koje se pitaju o budućem statusu Kosova.

Nezaobilazan faktor je i albanski premijer Edi Rama, kome u posljednje vrijeme ne ide sve glatko, kao što se on trudi da predstavi.

Odmah na početku iako je rasprostranjen utisak da su glavni kosovski igrači miljenici Zapada i u dobrim odnosima sa svima, od Berlina preko Brisela do Vašingtona – to nije tako.

Prema saznanjima “Blica”, Nijemci izbjegavaju Hašima Tačija. Berlin ne može Tačiju da oprosti što je prije nekoliko godina odao agente njihove službe BND. Otuda predsjednik privremenih kosovskih institucija za njemačku administraciju nije pouzdan partner i ne igraju na njega.

FOTO: Foto: hashimthaciofficial/Instagram/Screenshot
FOTO: Foto: hashimthaciofficial/Instagram/Screenshot

Njemačka ima zasad čvrst stav da dogovor koji bi vodio razgraničenju-podijeli-razmijeni teritorija, ne može da prođe. Tači, međutim, govori o upravo takvom rješenju. Hašim Tači na vezi sa specijalnim savjetnikom Donalda Trampa Džonom Boltonom. ima podršku tih krugova, ali su Berlin i London otvoreno protiv njega.

Tači je na vezi sa kabinetom savjetnika američkog predsjednika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona. To praktično znači, da je administracija Donalda Trampa ta koja ga kontroliše. U SAD jedan dio istog establišmenta je protiv korekcije granica i modela takvih rješenja na Balkanu, ali Bolton, značajna ličnost današnje Bijele kuće, gura ovu priču.

– Među kosovskim Albancima je manje-više izražen stav da Tači misli da će ovakvom politikom koju podržavaju Amerikanci i dogovorom koji postigne sa Beogradom produžiti svoj politički život. Činjenica je, međutim, da mi poštujemo Ameriku, ali davanje dijela naše teritorije, Tačiju ne donosi poene na terenu. Sud mu i pored odnosa sa Amerikancima visi kao mač iznad glave – kaže za “Blic” viđeniji prištinski biznismen koji je zamolio da mu ne pominjemo ime.

U svakom slučaju, Albanci nisu samostalni i sve što preduzimaju rade u dogovoru sa svojim sponzorima ko god oni bili.

Ramuš Haradinaj

Sadašnji premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj, nasilnik u politici, najviše sluša svog brata, sada poslanika Dauta. To ipak, nije dovoljno. Haradinaja “drže” Britanci, premda, ne direktno.

Ramuš Haradinaj dokle god bude forsirao tvrd stav protiv razgraničenja, imaće podršku Britanaca. međutim, njegova popularnost se topi: ni veterani OVK nisu 100 odsto njegovi.  Veza se, naime, odvija preko Ardijana Đinija, zamjenika u Haradinajevoj Alijansi za budućnost Kosova (AAK).

FOTO: Foto: Đorđe Kojadinović/RAS Srbija
FOTO: Foto: Đorđe Kojadinović/RAS Srbija

Prema saznanjima “Blica”, Đini je i britanski državljanin. On je domaćoj javnosti nepoznat, ali svakako je za pamćenje njegova prijetnja Srbiji kada je Haradinaj uhapšen u Francuskoj po našoj poternici. Iako su mu to hapšenje, kako se nezvanično priča, namjestili Tači i Kadri Veselji, Đini je prijetio Srbiji, odnosno kosovskim Srbima, da bi im mogla biti ugrožena bezbjednost.

Britanci su čvrstog stava da nema razgraničenja, a taj stav zastupa i Haradinaj. Da ne bude zabune, Britanci jako dobro znaju ko je Haradinaj, čime se bavio i u kakve je poslove sada umiješan, ali trenutno, kao i svi ostali, igraju sa “ovima” ili “onima” u zavisnosti od sopstvenih interesa.

Kada smo kod Haradinaja, bitno je pomenuti da i pored ekstremnih stavova, njegova popularnost u posljednje vrijeme – pada. Ovaj bivši komandant OVK, za koga se kaže da bi mogao očas posla da digne na noge cijeli pećki region, prema saznanjima “Blica” konstantno gubi podršku među takozvanim kosovskim veteranima. Kako saznajemo, spisak od 60.000 veterana, a što su praktično sigurni glasovi, sada iznosi 12.000.

Niko ne isključuje da neslaganje Tačija i Haradinaja oko taksa koje su uvedene Srbiji predstavlja samo strategiju dobrog i lošeg policajca jer u suštini i jedan i drugi žele da Kosovo okonča priču sa što većim ustupcima Srbije. Međutim, kada je reč o stranim administracijama, kako je većina EU država protiv podjele, a stav Britanaca i Nemaca bar zasad jako čvrst, nema sumnje da će podržati svakoga i sve samo da se ovaj scenario podjele spriječi.

Kadri Veselji

Sada se postavlja logično pitanje: ima li onih koji igraju na više strana? Odgovor je da. To je predsjednik privremene kosovske skupštine Kadri Veselji. Čovjek iz senke, vještiji i okretniji igrač od Tačija i Haradinaja zajedno.

Kadri Veselji stari obavještajac, “šikovac”, okretniji i spretniji od Tačija i Haradinaja, sarađuje istovremeno sa više obavještajnih službi, jedina prijetnja mu je – sud. Veselji se ne eksponira mnogo, djeluje iz pozadine i prema navodima izvora radi za najmanje dvije ili tri obaveštajne agencije istovremeno. Stari “šikovac” (pripadnik kosovske obajveštajne službe ŠIK), beskrupulozan i prema procjenama upućenih u kosovsku scenu, na kraju će i Tačiju i Haradinaju doći glave – ako ga ovi ne pošalju u Hag.

Foto: Petrit Prenaj/EPA
Foto: Petrit Prenaj/EPA

Veselji slovi za starog obavještajca. Prema saznanjima “Blica”, nema čak ni svoj lični mobilni telefon: kada treba nekoga da pozove, on od ljudi u okolini pozajmi telefon. Isti izvor dodaje da ponekad koristi telefon za jednokratnu upotrebu.

– Nema šta, da ima mjesta za opušteniju priču, moglo bi se reći “ovaj čovjek zna sve udbaške fore” – kaže naš izvor iz Prištine.

Edi Rama

Među zapadim vladama ima neslaganja, ali je stav Trampove administracije o Kosovu uneo dodatnu i veliku pometnju u dosadašnju strategiju. Za Srbe nijedno ni drugo nije dobro, a tu dolazimo i do albanskog premijera Edija Rame. On iznosi neutralne izjave oko modela rješenja pitanja Kosova. Međutim…

Sve oko Kosova je povezano sa njim, a on sa novim pristupom rješenju za Kosovo i Boltonovim krugom. Ideja je da se Balkan jednostavno prekomponuje, a tu je dozvoljena i takozvana Velika Albanija i naravno manja Srbija.

Iako u javnosti nasmijan, Rama nije bez problema u Tirani. Stoji uz američku opciju o podjeli Kosova i ‘muti’ tu priču sa Tačijem, ali s druge strane ima bivšeg ministra spoljnih poslova Albanije Dmitra Bušatija koji mu je, kako stvari stoje, konkurencija za premijera. Bušati je protiv podjele i bilo kakve razmjene teritorija. Predsjednik Albanije Iljir Meta je takođe u konfliktu sa Kosovarima, ali i Ramom koji je, čak, protivno predsjedničkom “vetu”, za ministra postavio Kosovara.

Nezaobilazan faktor – NATO

Nezaobilazan, a možda i presudan element u priči o uticaju, sponzorima i interesima koji utiču na rješenje kosovskog pitanja je – NATO.

Na svjetskoj sceni, Turska je postala nepouzdan saveznik i SAD hoće da u Albaniju i na KiM prebace glavne baze. Zato se, ne bez razloga, pominje Vlora kao pomorska baza i Kucovo kao avio.… Za Ruse je to poseban problem, ali NATO nastoji da po svaku cijenu počisti haos na Balkanu i utvrdi južno krilo. Osim Turaka, i Bugare su procjenili kao nepouzdane.

Packa Rami iz Berlina

Nemački ministar spoljnih poslova Mihael Rot pre nekoliko dana uputio je zvaničnoj Tirani jasnu poruku protiv razmene teritorija između Kosova i Srbije. On je takođe dao primjedbu na “neutralnu” poziciju albanskog premijera Edi Rame tokom njegovih zvaničnih izjava. Odgovarajući na pitanje kako vidi poziciju Albanije u rješavanju kosovskog pitanja, a sve u konteksu neutralnog stava koji Rama zauzima po pitanju razgraničenja, Rot je bio isključiv:

Mihael Rot

Teritorijalni integritet zemalja zapadnog Balkana nam je važan. Napori za menjanjem granica doveli su do beskrajnih patnji u prošlosti. Dakle, po mom mišljenju, ova uvjerenja ne samo da ne obećavaju mnogo uspjeha, već su i izuzetno opasna. Ono što nam je potrebno je sveobuhvatni sporazum, koji na kraju reguliše odnose, omogućava Srbiji i Kosovu da se pridruže EU i rješavaju se sporazumom sva tehnička pitanja koja su još uvijek otvorena. Od Albanije očekujemo da na konstruktivan način iskoristi svoj politički uticaj i nastavi da se konstruktivno angažuje u stabilnosti cijelog regiona – rekao je Rot.

Još je dodao i da se to posebno odnosi na pitanja vezana na normalizaciju između Kosova i Srbije.

– Može biti samo u interesu Albanije, kao dijela regije, da spriječi novu destabilizaciju zapadnog Balkana po svaku cijenu, a koja bi nužno došla zbog promjene granica – rekao je Rot.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu