Svijet

NJEŽNIJE, A GODINAMA U VRHU Ovo su najuticajnije žene svijeta

Koliko god društvo imalo različito mišljenje o ženama u biznisu, činjenica je da žene čine dvije trećine radne snage u svijetu, a jedna desetina svjetskog dohotka je dohodak žena u biznisu.

NJEŽNIJE, A GODINAMA U VRHU Ovo su najuticajnije žene svijeta
FOTO: AVAZ/ARHIV/RAS SRBIJA

Žene na upravljačkim položajima pokazuju sposobnost da imaju viziju u kojem smjeru posao treba da ide, kao i moć uvažavanja i slušanja ostalih kolega.

U top-pet najvažnijih liderskih karakteristika, žene su imale bolje rezultate u čak četiri: vođenje primjerom, transparentnost komunikacije, priznavanje pogrešaka te buđenje najboljeg u ljudima.

Žene su prednost odnijele i u sljedećim kategorijama: podudaranje onoga što govore s onime što rade, poštivanje drugih kultura, prilagodba radu s ljudima različitih osobnosti, poštivanje korporativne kulture i tradicije te poduzimanje konkretnih koraka u očuvanju različitosti unutar kompanije.

Pravi lider u praksi radi više od ostalih kolega i odlučuje brzo, na način da prethodno analizira i razmatra svaku potencijalnu opciju. Ženski uticaj ogleda se u njihovoj odlučnosti i spremnosti motivisanja ostalih kolega, kao i poticanja njihove kreativnosti kako bi njihov rad bio efikasniji.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Najuticajnije liderke na svijetu pokazale su kako se uspješno upravlja kompanijama, organizacijama, a neke od njih i državom. Svake godine magazin Forbs objavljuje listu najuticajnijih žena na svijetu.

Posljednjih nekoliko godina pozicija najuticajnijih žena se sporo mijenjala, pa tako u vrhu imamo: Angelu Merkel, Terezu Mej, Kristin Lagarde, Meri Bara, Abigejl Džonson, Melindu Gejts, Dženet Jelen, Dilma Rusef, Opra Vinfri i mnoge druge.

Godinama u vrhu

Važno je istaći njihovu poziciju kako bismo uvidjeli uticaj koje one imaju kao i rezultate koje su ostvarile.

Interesantan je podatak da od 2004. godine, od kada Forbs radi na listi najuticajnijih lidera i liderki svijeta, Angela Merkel je uvjerljivo na prvoj poziciji. Dokazala je da može održati i poboljšati državni sistem, kao i ekonomski rast i socijalnu stabilnost.

Tereza Mej nalazi se na drugom mjestu na Forbsovoj listi. Ona je na poziciji britanske premijerke od jula 2016, nakon ostavke Davida Kamerona. Mej je protekle dvije godine provela u pregovorima o izlasku Velike Britanije iz EU, suočavajući se sa “gušenjem” od antievropskih frakcija u svojoj stranci i opoziciji.

Kristin Lagard je vodila Međunarodni monetarni fond (MMF) od 2011. godine, pružajući finansijski nadzor i smjernice za 189 zemalja članica, uključujući Kinu, Rusiju i Ujedinjeno Kraljevstvo. U skladu sa svojim mandatom, MMF je prešao dužničku krizu u evrozoni, upravljao tržišnim rizicima u nastajanju i prijetnjom trgovinskog rata SAD s Kinom.

Foto: Julien Warnand/EPA
Foto: Julien Warnand/EPA

Meri Bara je na četvrtom mjestu. Ona je direktorka “General Motorsa”, uložila je milijarde evra u električna vozila pod nazivom Maven kako bi se osigurala budućnost proizvođača.

U novembru, kao dio plana restrukturisanja da bi kompanija postala agilnija i profitabilnija, najavila je otpuštanje 14.000 zaposlenih u Sjevernoj Americi.

Abigeil Džonson je na petom mjestu najuticajnijih žena, ona je izvršna direktorka “Fidelity Investmentsa”.

Ove liderke su svojim pozitivnim ponašanjem i dobrim radom postavile određene standarde i očekivanja, naučile su druge da budu kvalitetni i da od njih dobiju samo najbolje. Takvi lideri su potrebni društvu. Zato učimo od najboljih, kako bi i naš vlastiti rad bio bolji, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu