Magazin

Izvodite je na prazan stomak: Jednostavna vježba disanja koja čisti sinuse

Ova vežba disanja dobra je i za imunitet.

Izvodite je na prazan stomak: Jednostavna vježba disanja koja čisti sinuse
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U tekstu zagrebačke instruktorke joge Vjerne Nevistić saznajte zašto je dobro praktikovati anuloma pranajamu i u koje vrijeme djeluje na pojedine čakre.

Jogijsko disanje (pranajama) koje smiruje um i izbacuje neželjene misli, poboljšava koncentraciju i donosi više kiseonika u mozak od normalnog disanja naziva se anuloma viloma, odnosno naizmjenično disanje kroz nozdrve bez zadržavanja daha.

Ovu pranajamu izvodimo na sljedeći način: sjedimo prekrštenih nogu ili klečimo, a kičma je u neutralnom položaju oslonjena na pod. Lijevi dlan u Jnana Mudri (dodir kažiprsta i palca) je postavljen na lijevo koljeno, a desni u Vishnu Mudru (kažiprst i srednji prst dodiruju dlan, a ostali prsti su ispruženi). Palcem desne ruke zatvorite desnu nozdrvu, udahnite kroz lijevu nozdrvu, zatim domalim prstom desne zatvorite lijevu nozdrvu i izdahnite na desnu, udahnite na desnu i ponovo palcem zatvorite desnu nozdrvu i izdahnemo na lijevu. To je jedan krug.

Pročitajte još

Dišemo što mirnije, duže i dublje, kao da pred nosom imamo svijeću čiji plamen ne želimo da izgasimo dahom. Preporučljivo je izvesti najmanje sedam krugova ove vježbe.

Ako radimo anuloma viloma pranajama između 22 i četiri ujutru djeluje na srčanu čakru , između četiri ujutru i deset djeluje na grlenu čakru, između deset i 16 na treće oko, čakru između obrva i između 16. i 22 na krunskoj čakri koja se nalazi na gornjim glavama.

Redovno izvođenje ove pranajame stimuliše mozak na bolji rad i povezuje lijevu i desnu hemisferu mozga, kada udahnemo na lijevu nozdrvu budimo desnu stranu mozga i obrnuto. Poboljšava i uravnotežuje protok vazduha kroz nozdrve, i protok energije (prane) kroz energetske kanale. Takođe, čisti sinuse i podiže imunitet organizma, pipe Magazin Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu