Društvo

"Kad je skupo ne ostavljam" Koliko Srbi daju bakšiša konobarima i frizerima?

Pored plate ili dnevnice koju je dogovorio sa svojim poslodavcem svaki konobar priznaće vam da na kraju smjene "izađe" sa više novca nego što mu je obećano.

"Kad je skupo ne ostavljam" Koliko Srbi daju bakšiša konobarima i frizerima?
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Za to su zaslužni gosti koji ne žale da iznosom većim od onog koji piše na računu, pokažu koliko su zadovoljni uslugom koju su dobili u ugostiteljskom lokalu, piše Blic.

Sa druge strane, isti ti gosti u vječitoj su dilemi da li i koliki bakšiš treba ostaviti, da ne prjeteramo ili da se ne osramotimo, a istovremeno “ne uvrijedimo” konobara. Nedavno se na Tviteru povela rasprava koja je pokazala šta Srbi misle o ovoj praksi.

“Ostavljate li bakšiš i da li imate nekakve prakse ili pravila”, napisao je autor u tvitu i pokrenuo lavinu komentara.

Većina korisnika odmah je priznala da je davanje napojnice ugostiteljskim radnicima nezaobilazno prilikom posjete kafiću, a otkrili su i iznose koje najčešće daju.

Pročitajte još

– U SAD je to obavezno. Kad plaćaš oni ti ponude tri opcije 15, 20 ili 25 odsto na iznos računa. Ako hoćeš da budeš veliki gospodin daš 25 odsto. Znači do tebe je, stvar izbora”, “Uvijek mi je neugodno da ostavim bakšiš jer mi se čini da tom sićom ponižavam konobara, ali ipak ostavim jer znam da on to očekuje. Voljela bih da se bakšiš ukine”, “Naravno konobar 5-7 odsto, konobarica 10 odsto, nadprosječno simpatična i draga konobarica 15 odsto, frizerka uvijek je ista 15 odsto”, “Imam pravilo da ne ulazim u kafanu ako nemam za bakšiš. Neću ni da me služe”, “Deset odsto naravno, nekad i više, zavisi od situacije”, pisali su korisnici.

Slični komentari su nastavili da se nižu, javili su se i bivši konobari koji su objašnjavali ostalima zbog čega treba ostaviti bakšiš, dok su drugi opisivali uslove pod kojima vole da počaste konobara.

“Bio sam konobar u jednom periodu i znam koliko to znači konobaru, uvijek ostavim koliko mogu u datom trenutku”, “Gledam da bude uvijek oko 20 odsto od iznosa računa, ali naravno po kvalitetu usluge”, “Da, uvijek i ne žalim ako mi je uljepšao uživanje ljubaznošću i brzom uslugom ili dobrom preporukom. Ako je baš baš kreten onda bakšiš nula”, “Uvijek. Tako me vaspitali ćale i keva i sad mi uslovni refleks”, “Ponekad me sramota kad neki drugi plaća pa zaokružuje na primjer 3.260 na 3.300”, “Zaokružujem na prvu stotinu osim ako ceh nije sa 90 na kraju. Tada zaokružim na sljedeću. Jedini uslov, ljubaznost”, “Da, oko deset odsto ako su posebno neljubazni, a to je stvarno rijetko, ne ostavim”, Deset odsto od iznosa na računu, ili koliko imam sitnijih para, ili da se zaokruži, ali ne do nekog jadnog iznosa”, glase komentari.

Bilo je i onih koji su otkrili kada im je ova praksa neprihvatljiva, dok ostali kažu da bakšiš ostavljaju i trgovcima.

“Kad je skupo ne ostavljam. Neka mu da gazda”, “Počeo sam davati bakšiše i blagajnicama/ima u trgovinama i trgovcima/kama na pijaci. Sve je to rudarski posao, a ljudima drago kad tako odreaguješ”, “Kasirke ne smiju da uzimaju bakšiš. Sav višak uzimaju poslovođe. Uglavnom da nadomjeste manjak kad postoji”, “Ostavim svima i svuda, osim ako je neko bio bezobrazan”, pisali su korisnici, prenosi Kurir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu