Digitalna Srpska

KALKULATOR SMRTI Naučnici razvili algoritam koji vam može dati odgovor na pitanje kada ćete umrijeti

Već smo mogli čitati o kalkulatoru koji, temeljen na naučnim podacima i procjenama, može s priličnom tačnošću predvidjeti koliko će dugo neko živjeti. Međutim, naučnici su sad otišli i korak dalje.

Četbot
FOTO: WU HAO/EPA

78 odstotna tačnost

Razvili su poseban algoritam koji koristi podatke iz čovjekova života kako bi predvidio kako će živjeti i kada će umrijeti. Kako su naveli u studiji objavljenoj u “Nature Computational Science”, model nazvan “life2vec” tačan je u otprilike 78 odsto slučajeva, što ga stavlja u rang i drugih sličnih algoritama.

No, za razliku od drugih, “life2vec” funkcioniše poput četbota jer koristi postojeće podatke kako bi predvidio šta će se sljedeće dogoditi.

Iza ovog modela stoje naučnici iz Danske i SAD koji su za stvaranje algoritma koristili mašinsko učenje s podacima iz Danske, a koji su obuhvatali podatke o više od šest miliona stvarnih ljudi, njihovim prihodima, profesijama i zdravstvenoj istoriji.

Konačni model razumije običan jezik i daje predviđanja o šansama za preranu smrt, ali i nivou prihoda tokom života. Dovoljno je upitati četbot hoće li osoba “XY” umrijeti u sljedeće četiri godine i “life2vac” daće odgovor.

Pročitajte još

Osim toga, naučnici su napravili i dodatak u algoritmu koji predviđa odgovore pojedinaca na temelju testa ličnosti. Test pita osobu da poreda 10 tvrdnji zavisno o tome koliko se slaže s njima i na temelju odgovora može prepoznati ličnost pojedinca.

I dok bi neki sa zadovoljstvom željeli saznati kada će umrijeti, drugi se, vjerovatno, ne bi usudili to pitati. Stoga su naučnici odlučili taj četbot učiniti nedostupnom običnim korisnicima, ali i firmama, kako se njegovi rezultati ne bi zloupotrebljavali.

Bez zloupotrebe

Kako ističu sami naučnici, potrebno je sprovesti dodatna istraživanja kako bi se garantovala privatnost ljudi u studiji, ali i kako se model ne bi zloupotrebljavalo, prenosi Avaz.

Dodaju i kako se slične tehnologije za predviđanje ljudskog ponašanja i životnih događaja već koriste u tehnološkom sektoru kako bi se pratilo ponašanje korisnika društvenih mreža i uticalo na njega.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu