Kolumne

Ko se bogati na inflaciji?

Čak četiri petine hrvatske inflacije uzrokovao je rast profitnih marži, tvrdi predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

Tijana Grujić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Njegova izjava naljutila je tamošnje vlasnike trgovačkih lanaca, koji ovih dana pregovaraju s Vladom da spuste cijene velikog broja prehrambenih proizvoda na nivo iz 31. decembra.

Vjerovaćemo Severu, jer ga tamošnji veletrgovci nisu demantovali, a istovremeno se pitamo koliko su profitne marže naših trgovaca. Te podatke niko ne objavljuje niti se time neko bavi. Ali je poznato da je, od kada je inflacija počela da divlja, rast cijena hrane bio čak i 30 odsto.

Isto tako je poznato da trgovci imaju ograničene marže na osnovne životne namirnice i naftne derivate, da su nezakonito formirali cijene i da su im izrečene višemilionske kazne. Niko ne zna da li su kazne plaćene, ali se zna da ništa nije pojeftinilo osim jestivog ulja, zbog pada cijena na berzi. Doduše, i gorivo je u jednom trenutku pratilo takve trendove, ali opet cijene idu gore, svakim danom.

Sljedeći podaci su malo manje poznati, ali su dostupni svakome ko zna gdje i kako se mogu naći. Svi trgovački lanci su u finansijskim izvještajima prikazali višemilionske dobiti u poslovanju tokom prošle godine kada su građanima prodavali hranu po cijenama većim i po 30 odsto. Da se nisu odrekli dijela zarade potvrđuje i to da im je dobit u prošloj godini rasla, nekima za milion, drugima za pet miliona KM, trećima i za 10 miliona KM.

Pročitajte još

Sve to u godini kada je hljeb otišao na 2,20 KM, ulje na oko 6 KM, krompir na 3 KM, mrkva na 4 KM, a gorivo na 3,60 KM.  

Niko ne očekuje da dijele humanitarnu pomoć, ali je, u najmanju ruku, bezobrazno uduplati dobit u trgovini u godini rekordne inflacije hrane i prehrambenih proizvoda.

Po onome šta će da uslijedi, a najavljeni su razgovori predstavnika Vlade i trgovačkih lanaca oko spuštanja cijena i u Republici Srpskoj, biće sve jasno.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu