Društvo

Hrana i dalje POSKUPLJUJE SVAKOG DANA: Građani pitaju ima li kraja lošim vijestima

Cijene hrane i prehrambenih proizvoda na rafama u trgovinama i dalje rastu na svakodnevnom nivou što značajno obara životni standard svih građana.

kupovina u marketu
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Cijene naftnih derivata su stabilne već duži period, a električna energija na berzama je znatno pala, odnosno situacija sa energentima je stabilna. Zbog čega onda hrana i dalje poskupljuje?

– Mnogo krupnih promjena se dešava u globalnim odnosima koji utiču na cijene. Mislim na posljednje dešavanje u Ukrajini – rušenje brane koja je potopila ogromne površine sa žitaricama i, naravno, obustavila dalje isporuke žita iz Ukrajine. Recimo, te dvije stvari će da utiču na dalje cijene pšenice – kaže za Srpskainfo predsjednik Fiskalnog savjeta RS Milenko Krajišnik.

Jednocifrena inflacija

Inflacija u Republici Srpskoj je, podsjeća, po prvi put poslije ozbiljnijeg rasta, na kraju prvog kvartala, pala ispod 10 odsto i iznosila je devet odsto.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Jednocifrena je i to je bio ohrabrujući podatak da se situacija polako smiruje. Slična inflacija je i EU, gdje su naznake smirivanja, ali to ne znači da je nema već da samo usporava. Međutim, ono što je problem jeste činjenica da i dalje imamo visok rast inflacije u određenim sektorima kao što su stanovanje i hrana. Tu imamo stope rasta do 25 odsto. Dakle, osnovni egzistencijalni proizvodi, lična potrošnja koja utiče na standard stanovništva i dalje imaju dosta visoke cijene i dosta visoku inflaciju – potvrđuje Krajišnik.

Misli da je inflacija pod velikim pritiskom smanjene tražnje, a što potvrđuje i, kako kaže, usporavanje industrijske proizvodnje zbog usporavanja tražnje. Razlog je realno smanjenje dohodaka, bez obzira na povećanje plata. Krajišnik smatra da povećanja kamata u Evropi neće oboriti tako brzo inflaciju, jer je uzrokovana povećanim troškovima proizvodnje zbog raznih vrsta sankcija, sukoba u Ukrajini, pokidanih lanaca snabdijevanja i zloupotrebe pojedinih velikih monopolista.

Nepovoljni faktori

Proizvodnja u poljoprivredi je jako poskupjela jer je poskupjelo vještačko đubrivo i herbicidi. Rusiji je zabranjen izvoz vještačkog đubriva, a onda su drugi proizvođači u Evropi iskoristili priliku i povećali cijene. U poljoprivredi je ostao samo rad jeftin, sve ostalo je poskupjelo. Zato je hrana tako poskupjela.

Pročitajte još

– Rast kamatnih stopa u Evropi može samo dalje da poveća cijene poljoprivrednih proizvoda, a to znači dalje poskupljenje hrane – zaključuje Krajišnik.

Podsećamo da je u toku kampanja Ministarstva trgovine i turizma RS “Društveno odgovorni”. Ministarstvo je pozvalo trgovce da budu solidarni i da kroz kampanju potrošačima ponude niz proizvoda po sniženim cijenama, odričući se dijela svoje marže.

Poziv trgovcima je upućen 22. maja, a u Ministarstvu kažu da se u kampanju, za sada, uključilo nekoliko trgovačkih radnji i manjih prodavnica.

“Društveno odgovorni”

Prema planu ove kampanje, trgovci po sniženoj cijeni građanima mogu da ponude proizvode koji nisu obuhvaćeni Uredbom o ograničenju marže na osnovne životne namirnice. Izbor proizvoda koji će biti obuhvaćeni akcijom ostavljen je na izbor svakom trgovcu ponaosob, a proizvodi koji su sniženi u sklopu ove kampanje označeni su posebno dizajniranim voblerom „Društveno odgovorni“.

– U kampanju su se do sada uključili trgovci iz svih krajeva Republike Srpske, a Ministarstvo svakodnevno zaprima nove inicijative/molbe trgovaca za uključivanje u kampanju i dostavljanje voblera za označavanje artikala obuhvaćenih ovom kampanjom – navode u ovom ministarstvu.

Još je rano donositi zaključke o efektima kampanje, po uzoru na Crnu Goru koja ima kampanju “Stop inflaciji”.

U Udruženju građana za zaštitu potrošača “Don” kažu da su ih predstavnici Ministarstva trgovine samo upoznali da su trgovce pozvali da se uključe u kampanju.

– Ne znamo ništa više, niti nam je poznat krajnji cilj i u kojem roku – kaže Murisa Marić iz Udruženja “Don”.

ZAŠTO TRGOVCI BACAJU TREŠNJE?

Murisa Marić iz Udruženja građana za zaštitu potrošača “Don” kaže da cijene u prodavnicama i dalje svakodnevno rastu.

– Inspekcija kontroliše cijene u maloprodaji, ali šta je sa distributerima i nabavnim cijenama?! Šta rade ostali u lancu snabdijevanja? Možemo li to saznati – pita Marićeva.

Osim toga, potrošači su u posljednje vrijeme zapazili, u najmanju ruku, neobično ponašanje trgovaca kada je u pitanju voće i povrće.

– Potpuno je nejasno zašto konstantno drže enormno visoke cijene i radije bacaju robu jer je ne mogu prodati umjesto da pojeftine i prodaju trešnje i jagode. To se nikada prije nije dešavalo – ističe ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije