Kultura

Kratka istorija domaće pop muzike (6): Šlageri na vrhuncu popularnosti (VIDEO)

U bivšoj Jugoslaviji krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih osnovano je više grupa koje su svirale progresivni rok - "Yu grupa", "Korni grupa", "Tajm", "Smak".

Kratka istorija domaće pop muzike (6): Šlageri na vrhuncu popularnosti (VIDEO)
FOTO: KEMAL MONTENO/YOUTUBE/SCREENSHOT

Nešto kasnije, osnovane su i grupe “Leb i sol”, “Parni valjak”, “Galija”. Hard rok su svirali “Vatreni poljubac” i “Divlje jagode”.

Sedamdesete su bile karakteristične po akustičarskoj muzici koju su izvodili brojni kantautori, po uzoru na Boba Dilana i Lenarda Koena, kao i dueti na tragu Sajmona i Garfankla. Najpoznatiji dueti su bili Buco i Srđan iz Dubrovnika i Vlada i Bajka iz Beograda. Dubrovnik je imao Ibricu Jusića, Zagreb Ivicu Percla i Dragu Mlinareca, Ljubljana Tomaža Domicelja, Beograd Srđana Marjanovića, Sarajevo Jadranku Stojaković. Veliki uspeh postigao je kantautor Đorđe Balašević.

U to vrijeme u svijetu je bila popularna i disko muzika, pa su po uzoru na strane diskoteke one osnivane i kod nas. Jedna od prvih diskoteka kod nas bila je u blizini “Ateljea 212”, kod Laze Šećerovića u Beogradu. Osim nje, najpoznatiji je bio beogradski “Cepelin”, prva diskoteka u engleskom stilu, koja je imala matine, od pet popodne, i večernji termin.

U Beogradu disko zvuk je imala grupa “Zdravo” (pjesma “Vikend fobija”). Pod uticajem grupe “Boni M”, u Sarajevu je osnovana disko pop grupa “Mirzino jato”, sa hitom “Apsolutno tvoj”.

Zabavna, šlagerska muzika bila je na svom vrhuncu, promovisana na brojnim festivalima. U Beogradu je postojalo “Beogradsko proleće”, u Subotici “Omladinski festival”, u Sarajevu “Vaš šlager sezone”, u Hrvatskoj Opatijski, Splitski i Zagrebački festival, u Makedoniji “Skopljanski festival”, pa Mak Fest u Štipu, “Akordi Kosova” u Prištini. Tada su na festivalima dominirali kompozitori kao što su Vojkan Borisavljević, Kemal Monteno, Kornelije Kovač, Zdenko Runjić, Đorđe Novković…

Pojavila se i nova generacija popularnih pjevača: Oliver Dragojević, Leo Martin, Bisera Veletanlić, Josipa Lisac, Beti Đorđević i mnogi drugi.

Najpopularnija pop grupa sedamdesetih bila je “Pro Arte”, sa harizmatičnim pjevačem Čobijem.

U folk muzici pojavili su se Lepa Brena, Nada Topčagić, Zorica Brunclik, Vesna Zmijanac, Miroslav Ilić…

U Sarajevu je Neda Ukraden sa grupom “Kamen na kamen” Nikole Borote promovisala narodnjačko-zabavno-muzički stil, na kojem je kasnije izrastao tzv. pastirski rok, koji je predstavio Goran Bregović sa “Bijelim dugmetom”. Narod je taj miks oduševljeno prihvatio, i tako je “Bijelo dugme” postalo fenomen.

Tih godina dogodio se i najveći pop fenomen u Jugoslaviji ikada, kada je Zdravko Čolić napunio “Marakanu”.

Osamdesetih je srušen Berliski zid, što je označilo raspad istočnog bloka, SSSR i komunističke ideologije. Na samom početku osamdesetih umro je Jospi Broz Tito, što je otvorilo vrata nevoljama u bivšoj SFRJ, od nereda na Kosovu do velike ekonomske krize i hiperinflacije.

Tito je umro 4. maja 1980. u Ljubljani od posljedica šećerne bolesti. Četiri dana kasnije napravljena je sahrana u Beogradu, koja spada među najbolje organizovane i najveće sahrane državnika svih vremena. Više od 200 stranih delegacija poklonilo se kovčegu Josipa Broza, koji je završio na Dedinju u Kući cvijeća.

Pogrebnoj ceremoniji prisustvovalo je 700.000 ljudi, a među njima bili su visoki predstavnici 127 zemalja. Na pogrebu su bila četiri kralja, pet prinčeva, šest predsjednika parlamenata, 31 državni predsjednik, 22 premijera, kao i 47 ministara. Među njima su bili Leonid Brežnjev, Margaret Tačer, Helmut Šmit, Jaser Arafat, Sadam Husein i drugi.

Direktan prenos sahrane pratio je gotovo čitav svijet.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Kratka istorija domaće pop muzike (1): Jugoslavija širom otvara vrata popularne kulture sa Zapada (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (2): Opatija i Zagreb, po uzoru na San Remo, dobijaju festivale (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (3): Revolucionarni period u muzici i na svjetskoj sceni (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (4): Stidljivi počeci rokenrola (VIDEO)

Kratka istorija domaće pop muzike (5): Manekeni postaju zvijezde, disko osvaja svijet (VIDEO)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu