Vrlo je korisno voće i blagotvorno za naš organizam zbog vitamina C, vitamina A, minerala i mnogih drugih korisnih materija. Međutim, donekle je neopravdano zanemarena.
Iako je dunja mediteranskog porijekla i relativno često se nalazi u baštama na našem području, ovo voće neopravdano ne uživa veliku popularnost.
Evo zbog kojih pet razloga su upravo dunje riznica zdravih nutrijenata potrebnih svakodnevnoj ishrani.
Bogatstvo hranjivih materija
Dunje sadrže vlakna i nekoliko bitnih vitamina i minerala, što ih čini izuzetno hranjivim voćkama. Jedna dunja od 90 grama daje sljedeće: kalorije: 52, masti: 0 grama, proteini: 0,3 grama, ugljeni hidrati: 14 grama, vlakna: 1,75 grama, vitamin C: 15 odsto dnevne vrijednosti, tiamin (vitamin B1): 1,5 odsto dnevne vrijednosti, vitamin B6: 2 odsto dnevne vrijednosti, bakar: 13 odsto dnevne vrijednosti, gvožđe: 3,6 odsto dnevne vrijednosti, kalijum: 4 odsto dnevne vrijednosti, te magnezijum: 2 odsto dnevne vrijednosti.
Iako nisu posebno bogate nekim specifičnim spojem, dunje nude široku lepezu hranjivih materija za vrlo malo kalorija.
Sadrže snažne antioksidanse
Antioksidansi smanjuju metabolički stres, upale i štite ćelije od oštećenja slobodnim radikalima koji su nestabilne molekule.
Neka istraživanja sugerišu da određeni antioksidansi u dunjama, uključujući flavonole poput kvercetina i kaempferola, smanjuju upale i štite od hroničnih bolesti poput bolesti srca.
Ublažavaju mučnine u trudnoći
Neki od najčešćih simptoma tokom rane trudnoće su mučnina i povraćanje. Određena istraživanja pokazuju da dunje mogu da pomognu u ublažavanju ovih simptoma. Tako je jedna studija na 76 trudnica pokazala da je jedna kašika (15 mililitara) sirupa od dunje značajno efikasnija od 20 miligrama vitamina B6 u smanjenju mučnine izazvane trudnoćom.
Ublažavaju probavne smetnje
Dunje se već dugo koriste u tradicionalnoj i narodnoj medicini za liječenje raznih probavnih poremećaja.
Nedavna istraživanja pokazuju da ekstrakt dunje može da zaštiti crijevno tkivo od oštećenja povezanih s upalnim bolestima crijeva, kao što je ulcerozni kolitis.
Liječe čir na želucu
Rana istraživanja pokazuju da biljni spojevi u dunjama mogu da pomognu u prevenciji i liječenju čira na želucu, prenosi Blic Žena.
U studiji iz epruvete, sok od dunje inhibirao je rast “H. pylori”, bakterije za koju se zna da uzrokuje čir na želucu. Iako ova studija iz epruvete i druge na životinjama pokazuju da dunje mogu zaštititi od čira na želucu, potrebna su istraživanja na ljudima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu