Gripa je ove godine stigla ranije nego prethodnih sezona. Istovremeno, “napadaju” i korona i respiratorne infekcije, a na udaru su stari, mladi, ali i djeca.
Ipak, pored svih ovih boljki, tokom ovih maglovitih dana dežurnim službama domova zdravlja širom zemlje javljaju se – astmatičari.
– Posljednjih dana veoma često nam se javljaju astmatičari zbog ovih promena vremena s pojavom magle. Astmatičari nam se često javljaju i to posebno u jutarnjim satima – rekla je dr Brankica Milićević.
Specijalista pneumoftiziologije doktor Tatjana Radosavljević, pulmolog, objasnila je da jedan broj bolesnika simptome ove bolesti ispoljava i prilikom određenih vremenskih prilika.
– Vlažno vrijeme, magla i nagle promjene vremena mogu da utiču na učestalost tegoba. Dolaskom jeseni i zime, dolazi do znatnih klimatskih promjena u podneblju u kome živimo. Temperaturne razlike od 15, ponekad i 20 stepeni u jednom danu, hladno vrijeme i velika vlaga, naročito loše utiču, i pogoršava stanje astmatičara – upozorava dr Radosavljević.
Glavni faktor rizika za nastanak astme, prema riječima prof. dr Tatjane Radosavljević, jeste postojanje alergije na takozvane respiratorne alergene, odnosno supstance iz spoljne sredine, kao što su kućna prašina, grinje, poleni trava, korov, drveće, buđ, životinjske dlake, duvan.
– Napad astme može da izazove izloženost alergenima, kao što su cvjetanje ambrozije, izloženost grinjama, ali i stres, infekcija, napor, uzimanje nekih lijekova, promjene vremena, izloženost aerozagađenju – kaže dr Radosavljević, piše Blic.
Savjeti za pacijente sa astmom
Redovno uzimanje propisane terapije, pogotovo pumpice sa lokalnim kortikosteroidima
Redovna vakcinacija protiv gripa
Pri pojačavanju tegoba na vrijeme se javiti ljekaru, ne čekajte da bolest uzme maha
Zdravo se hraniti
Dovoljno sati sna
Redovna fizička aktivnost
Izbjegavanje zadimljenih prostorija
Izbjegavanje skupova sa puno ljudi u zatvorenom prostoru
Ne konzumirati nikotin
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu