Biznis

MANJE STRESA, VIŠE USPJEHA 5 savjeta koji će vam pomoći u pronalasku novog posla

Razgovor za posao nije ispit, ne morate učiti satima, a sve i da to uradite, ne postoje tačni i netačni odgovori u takvim situacijama.

muškarac nosi radnu torbu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Detaljno istražite kompaniju u kojoj želite da se zaposlite, pokušajte shvatiti šta je ono što traže od svojih zaposlenika i budite spremni da na što jednostavniji način objasnite zašto ste upravo vi prava osoba koju treba da uvrste u svoj tim.

Razgovori za posao su teški, bez obzira na koliko njih ste bili, svaki put su to novi ljudi, okruženje i poslovna politika, a vi trebate na najbolji način da se prezentujete.

Nekad je jako izazovno zadržati smirenost u takvim situacijama, posebno ako jako želite baš taj posao. Postoje određeni mehanizmi i način da cijeli proces bude manje stresan, a mi vam donosimo nekoliko savjeta kako da razgovor prođe što ugodnije i dovede do željenih rezultata, u ovom slučaju da dobijete posao.

Odgovarajte, ali i pitajte

Razmotrite tipična pitanja koje poslodavci postavljaju prilikom razgovora za posao i pripremite svoje odgovore. Dobri odgovori su sažeti, temelje se na konkretnim primjerima koji ističu vaše vještine i odražavaju sve ono što ste naveli prilikom pisanja CVa. Pokušajte svojim odgovorima naglasiti one vještine koje su bitne za radno mjesto, ali i kompaniju za koju ste aplicirali. Prilagodite vaše dosadašnje radno iskustvo njihovim potrebama, a ne obrnuto.

Prilikom razgovora za posao, vjerovatno je da ćete i vi moći postaviti neka pitanja svom potencijalnom novom poslodavcu.

Pročitajte još

To je jedan od načina na koji možete dodatno iskazati svoj interes za radno mjesto Istražite kompaniju, odredite ključna pitanja vezano za proces poslovanja, ali isto tako i neka osnovna koja se ne tiču direktno kompanije, ali mogu da pokažu vašu ozbiljnost u pristupu prema poslu.

Pokušajte što direktnije saznati sve što vas zanima u tom trenutku; vrsta ugovora, pravila i procesi na random mjestu, prava, obaveze i slično jer to ne samo da govori o vašem profesionalnom pristupu već ćete odmah na vrijeme znati šta dalje da očekujete ili ne očekujete.

Povežite se

Osim što biste trebali pokazati da ste temeljno istražili kompaniju i radno mjesto, pokušajte se povezati sa osobom s kojom razgovarate. Jedan od najboljih načina je da prilikom razgovra saznate i zapamtite ime osobe s kojom razgovarate te da da tokom razgovora upotrebljavate I naglašavate upravo to. Pored činjenice da ste se pripremili za razgovor i imate informacije o kompaniji, jako je bitan i ton razgovora; ukoliko procijenite da je osoba opuštenija, češće koristite ime prilikm odgovara na neko pitanje, a ako je ipak u pitanju formalni razgovor, preskočite ime i uvijek upotrebljavajte titulu koja vam je predstavljena na samom početku razgovora. Na ovaj način ćete pokazati da slušate i poštujete ono što vam je rečeno.

Pripremite se na vrijeme

Kad saznate termin za razgovor, budite temeljni i spremite se na vrijeme. Ne čekajte posljednji trenutak da odaberete odjeću za intervju, ispišete bitne stavke o kompaniji, radnom mjestu i informacije koje želite saznati u rokovnik koji ćete ponijeti, provjerite adresu, termin i vrijeme da ne biste zalutali i zakasnili.

Ukoliko sve spremite dan prije smanjićete šansu da nešto pođe po zlu. Bićete opušteniji, a sve to utiče na smanjenje stresa oko razgovora i povećava mogućnost da ostvarite svoj krajnji cilj, a to je da dobijete posao.

Pokušajte ostati mirni

Ma koliko jako trebali i željeli upravo taj posao, pokušajte tokom razgovora zadržati smirenost. Zapisujete sve što čujete i smatrate bitnim, držite se uspravno jer govor tijela dosta govori o vama.Sagovornika uvijek glrdajte direktno u oči, nemojte upadati u riječ i uzmite vremena prije nego date odgovor na neko pitanje da se poslije ne biste kajali jer ste reagovali brzopleto.

Sve ovo su mali koraci koji pokazuju da ste zaista zainteresovani i koji će neverbalno da potvrde ono što ste naveli prilikom prijave i što u tom trenutku govorite.

Šta nakon razgovora?

Po završetku razgovora zahvalite se ne ukazanoj prilici. Većina procesa zapošljavanja ima nekoliko faza pa nakon razgovor za posao pričekajte neko vrijeme i samoinicijativno pošaljite poruku ili mail u kom se još jednom zahvaljujete na ukazanoj prilici, izrazite interes za dalji process, ali isto tako postavite pitanje o tom kad možete očekivati nastavak procesa i konačnu odluku. Ovo su koraci koji pokazuju vašu proaktivnost i interes, a koja bi svaki posolodavac trebao dodatno da vrednuje.

Potraga za poslom nije jednostavna i zahtjeva dosta truda i vremena, ali rezultat može biti ne samo da dobijete taj posao već da posao bude ostvarenje svih vaših želja i poslovnih ciljeva.

Dobra i temeljna priprema je najvažniji dio procesa i ako ste dobili priliku za razgovor i predstavljanje, iskoristite to na najbolji mogući način, piše Mojposao.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu