Magazin

Misterije Nikole Tesle (12): Markoni u Musolinijevom zagrljaju

Guljelmo Markoni je u očima Nijemaca bio neprijatelj, pogotovo kada je došlo do Prvog svjetskog rata, kada su informacije koje su se slale putem bežične telegrafije bile presudne za vojne akcije.

Misterije Nikole Tesle (12): Markoni u Musolinijevom zagrljaju
FOTO: BRITANNICA/SCREENSHOT

U aprilu 1915. Telefunken je tužio Markonija za krađu patenta od Nikole Tesle i on je morao da se pojavi na suđenju u Njujorku. Markoni je doputovao brodom “Luzitanija” i rekao da je srećan što je preživio, jer je mogao da vidi periskope tri njemačke vojne podmornice koje su pratile brod.

Na aprilskom suđenju u Njujorku, Mihajlo Pupin je podržao Markonija kao tvorca patenta za radio i bežičnu telegrafiju, premda je rekao da su originalne ideje njegove, a ne Tesline. Pupin je na taj način tada smrtno uvredio Teslu. Tesla je iznio svoje dokaze, pokazao je sudijama svoje originalne dokumente koje je Markoni plagirao, ali uzalud.

Bitka za patent

Izgledalo je da će Nijemci izgubiti bitku za patent, te da će legalna dozvola biti dodijeljena Markoniju, da razvija svoju kompaniju još više. Ta činjenica je mogla ozbiljno nauditi Nijemcima i na bojnom polju, jer bi Amerikanci i Britanci postali lideri na polju radija i bežične telegrafije.

Da li su bili zaista toliko ljuti da zbog toga ubiju Markonija teško je potvrditi. Ipak, Mark Sajfert u studiji o Tesli tvrdi da je veliki putnički brod “Luzitanija” torpedovan već u maju 1915. godine od strane njemačke podmornice kako bi se zapravo izvršio atentat na Markonija, koji je trebao da putuje tim brodom. U toj velikoj brodskoj katastrofi stradale su 1.134 osobe i veliki tovar oružja, koje su Amerikanci poslali evropskim saveznicima.

Markoni se pod lažnim imenom ukrcao na manji brod “Sent Pol” i skoro tajno putovao iz Njujorka, te je uspio da preživi. Zaista se nalazio na spisku putnika broda “Luzitanija”, koji je torpedovan. Kada je uhapšen Džordž Silvester Virek, među dokumentima koji su kod njega pronađeni bio je i plan njemačkih vojnih službi za torpedovanje “Luzitanije”. Ovi podaci dovoljno govore o tome koliko su životi velikih pronalazača u periodu ratnog požara bili značajni.

Ploveća laboratorija

Poput Tesle, i Guljelma Markonija su poslije smrti prigrlili obožavaoci ufologije. Zadnjih desetak godina svog života Markoni je proveo ploveći na svojoj velikoj jahti “Elektra”, koju je nazvao imenom svoje kćerke. Na jahti, koja je bila neka vrsta ploveće laboratorije, vršio je brojne eksperimente iz oblasti radiofonije i bežičnog prenosa energije, te bio obuzet izumima smrtonosnog oružja. Bio je fasciniran idejom antigravitacije i slao signale vanzemaljcima, baš kao i Tesla.

Stupio je u redove Musolinijeve fašističke partije i 1936. Dučeu demonstrirao svoj projekat “talasnog pištolja” s paralizirajućim zracima. Musolini je pohvalio njegov izum.

Markoni je u Italiji poslije svoje smrti u Rimu 1937. godine, uzrokovane serijom srčanih napada, postao kultna figura sa velikim brojem sljedbenika. Njegovi fanovi su tvrdili da je Markoni lažirao svoju smrt, te da se 1937. godine jahtom prevezao u Južnu Ameriku.

Dejvid Hačer Čilders u članku o “Tesli i Markoniju”, objavljenom u magazinu “Atlantis Rising”, piše da su mu se na putu za Južnu Ameriku pridružili naučnici Landini i misteriozni Fulkaneli. Oni su s drugim naučnicima u džunglama Venecuele radili na stvaranju Markonijevog solarnog grada u jednom ugašenom vulkanskom krateru.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Misterije Nikole Tesle (1): Elektropionir

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske

Misterije Nikole Tesle (3): Transformacija energije

Misterije Nikole Tesle (4): Vril energija

Misterije Nikole Tesle (5): Marija Oršić

Misterije Nikole Tesle (6): Vril djevojke i arijevska rasa

Misterije Nikole Tesle (7): Treći rajh

Misterije Nikole Tesle (8): Tajne “zaključane” u glavi

Misterije Nikole Tesle (9): Bežični prenos energije

Misterije Nikole Tesle (10): Složeni odnosi s Pupinom

Misterije Nikole Tesle (11): Plagijator Markoni

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu