Magazin

Misterije Nikole Tesle (9): Bežični prenos energije

Poznato je da je Guljelmo Markoni, italijanski fizičar, radio kao tehničar u laboratoriji Nikole Tesle, te da je kasnije prosto plagirao mnoge njegove izume - od pronalaska radija do prenosa bežične energije.

Misterije Nikole Tesle (9): Bežični prenos energije
FOTO: CARDIFF COUNCIL FLAT HOLM PROJECT/WIKIPEDIA/SCREESNHOT

Tesla je često sa nipodaštavanjem govorio o Markoniju, svjestan da ga je pokrao, a sunarodnik Mihajlo Pupin ga je nervirao, jer je otvoreno podržavao Markonija.

Epohalni pronalazak Mihajla Pupina bio je električni rezonator, koji je faktički omogućio selekciju frekvencija u radio-prijemnicima. Električna rezonancija, za koju je ekspert bio Nikola Tesla, kao predmet izučavanja privukla je Pupinovu pažnju još 1892. i rezultirala pronalaskom električnog strujnog kola, koje se danas univerzalno koristi u svim radio-vezama. Ovaj patent je Pupin prodao kompaniji “Markoni”.

Guljelmo Markoni

Upravo je ovaj Pupinov potez naljutio Nikolu Teslu, koji je smatrao da mu je Pupin ukrao ideju i prodao je bez dozvole. U isto vrijeme, kompanija “Markoni” je primjenila njegov pronalazak za ispravljanje visokofrekventnih talasa, koji se danas univerzalno primjenjuje u radiodifuziji. Praktično gledano, omogućio je izbor stanica na radio-aparatu, a kasnije je iz toga proizašla mogućnost daljinskog mijenjanja televizijskih kanala.

Markoni je imao najviše poslovnog uspjeha od njih trojice; njegova kompanija je zarađivala najviše novca. Guljelmo Markoni je bukvalno pokrao patente Nikole Tesle u Londonu, te ih prezentovao kao svoje: bežičnu telegrafiju i ostvarenje radio-veze. Sve ono što je naučnik Tesla uradio, pa čak i imao projekte na svojim papirima, Markoni je pripisao sebi. Prvu radio-telegrafsku vezu Markoni je ostvario preko Atlantika, između Evrope i Amerike, a zatim preko Lamanša, između Engleske i Francuske.

Mihajlo Pupin

– Bilo je licemjerno kada su inženjer Markoni i Eduard Branli izmjenjivali čestitke jedan s drugim. U toj cijeloj priči nije samo pokraden Nikola Tesla, već je Markoni uspio da prigrabi dosta od projekata ruskog inženjera Aleksandra Stepanoviča Popova, koji je bio rodom iz Turinskog Rudnika u Rusiji. Popov je bio najbliži Tesli, što se tiče pionirstva radio-tehnike, antenskog sistema i radio-telegrafskih veza. Nažalost, imali su pomalo sličnosti u karakterima i Tesla i Popov, što će Italijan Markoni dobro iskoristiti u Londonu i proglasiti sebe za glavnog tvorca radio-tehnike i antenskog sistema veza – piše dr Milivoje Došenović u studiji “Nikola Tesla – život i djelo”.

Naučne vizije i radovi Mihajla Pupina zaista su omogućili razvoj mobilne telefonije i interneta. Bez dva srpska genija, Pupina i Tesle, ne bi tako brzo bilo struje, a ni mobilne telefonije, kao ni velike svjetske internet mreže. Pupin i Tesla su, međutim, čitav život imali veoma delikatne i komplikovane odnose kao prijatelji i naučni suparnici. O odnosima između Pupina i Tesle dokumentovano i detaljno piše Mark Sejfer u svojoj knjizi ”Wizard, The Life and Times of Nikola Tesla, Biography of a Genius”.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Misterije Nikole Tesle (1): Elektropionir

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske

Misterije Nikole Tesle (3): Transformacija energije

Misterije Nikole Tesle (4): Vril energija

Misterije Nikole Tesle (5): Marija Oršić

Misterije Nikole Tesle (6): Vril djevojke i arijevska rasa

Misterije Nikole Tesle (7): Treći rajh

Misterije Nikole Tesle (8): Tajne “zaključane” u glavi

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu