Magazin

Misterije Nikole Tesle (16): Neobično prijateljstvo s Virekom

Dugogodišnje Teslino prijateljstvo sa Džordžom Silvesterom Virekom, kontroverznim književnikom, koji je do početka Drugog svjetskog rata bio propagator ideologije Trećeg rajha u SAD, posebno je zanimljivo za izučavanje.

Misterije Nikole Tesle (16): Neobično prijateljstvo s Virekom
FOTO: WIKIPEDIA/SCREENSHOT

Virek je sam po sebi bio magična figura i izuzetno zanimljiva ličnost, koja je svojim znanjem i šarmom osvojila Nikolu Teslu. Tvrdio je da je direktni potomak veoma cijenjene njemačke dinastije Hoencolerna, te da je njegov otac Luj Virek sin njemačkog Kajzera Vilhelma Prvog.

Njegova baka Edvina Virek bila je glumica u Berlinu, gdje je poslije jedne predstave upoznala Kajzera i s njim imala kratku strasnu aferu. Iz te veze rodio se Luj, ali kraljevska porodica nikada nije priznala da je dijete Vilhelmovo.

Često u zatvoru

Luj Virek je bio socijalista koji se puno družio s Karlom Marksom, pa je zbog svojih ljevičarskih ideja dosta boravio u zatvoru. Fridrih Engels mu je bio gost na vjenčanju 1881. sa dalekom rođakom iz SAD, a Džordž Silvester se rodio tri godine kasnije. Porodica se deceniju kasnije preselila u Ameriku.

Džordž je bio mladi pjesnik koji je vjerovao da je kao direktni potomak dinastije Hoencolerna predodređen da veliča njemačku kulturu. U avgustu 1914. osnovao je časopis “Fatherland” (Otadžbina) kako bi Amerikance s njemačkim porijeklom učinio ponosnim.

Početkom 1915. godine sastao se s njemačkim agentom Henrihom Albertom, od kog je primio kofer s tajnom dokumentacijom. Američka tajna služba je uhvatila Alberta i Vireka, te otkrila dokumente kojima se potvrđuje da su njemački finansijeri uplaćivali velike sume novca na privatne račune nekih američkih građana. Bio je tu čak i dokument koji je dokazivao da njemačka vojska planira da potopi brod “Luzitaniju”, što se veoma brzo i dogodilo. Virek je bio ispitivan, ali nikada nije zbog toga osuđen. Njegova književna karijera bila je dovedena u pitanje i od tog momenta bila je osuđena na zaborav.

Homoseksualac u duši, ne i u praksi

Međutim, Virek je poslije Prvog svjetskog rata ponovo počeo da objavljuje. Putovao je često u Beč, gdje je 1923. godine napravio zanimljivu knjigu “Podmlađivanje, kako Stejnah čini ljude mladima”, koja govori o neuroendokrinologu Eugenu Stejnahu, koji je otkrio kako da se upotrebom hormona “zaustavi” starenje. Stejnah je smatrao da se homoseksualizam može fizički liječiti presađivanjem jednog testisa sa zdravog muškarca na drugog koji je homoseksualac!? Takođe je otkrio da “podvezivanje” testisa kod plodnih muškaraca dovodi do sterilizacije, te lučenja hormona koji zaustavljaju proces starenja.

Džordž Silvester Virek, koji je bio latentni homoseksualac, svakako da je bio fasciniran Stejnahovim idejama o vazektomiji i mogućoj besmrtnosti. Sigmund Frojd je poslije čitanja knjige o Stejnahu želio da Virek napiše knjigu i o psihoanalizi.

“Gay Echo” portal svrstava Vireka među takozvane dekadentne gej pjesnike na prelazu dva vijeka. Virek je pripadao i krugu okultiste Alistera Kroulija, poznatom takođe po pjesmama sa homoerotskim aspektima, koji je u svojim ”Ispovijestima” zapisao o Vireku da je ”homoseksulac u duši, mada, vjerujem, ne tako mnogo u praksi”.

Intervju s Hitlerom

Poznato je da je veliki crni mag Alister Krouli bio veoma blizak saradnik Virekovog magazina “Otadžbina” i da je pisao progermanske tekstove u vrijeme Prvog svjetskog rata. Nije poznato da li je Krouli inicirao Vireka u tajne svoje seksualne magike, ali je Džordž definitivno imao brojne prijatelje koji su voljeli osobe istog pola.

Virek je 1923. godine prvi put intervjuisao mladog Adolfa Hitlera, koji je tek počeo da se probija na vlast u Njemačkoj. Godinama je propagirao ideologiju nacionalsocijalizma, ali bez podrške idejama antisemitizma. Zanimljivo je da je 1933. godine održao veliki miting “prijatelja nove Njemačke”, u Medison Skver Gardenu, na kom su vijorile američke i njemačke zastave sa kukastim krstovima. Agenti FBI uhapsili su Vireka 1941. godine zbog saradnje s nacistima. Nekoliko godina proveo je u zatvoru, a svoje zatvorske dane pretočio je u bestseler knjigu “Čovjek među zvijerima”, koja je izašla 1952. godine, a u kojoj je opisivao brutalna homoseksualna silovanja, česta među zatvorenicima.

Virekov roman iz mladalačkih dana “Kuća vampira” iz 1907. godine spada u remek djela gej literature, a glavni junak je posjednut od strane psiho vampira. Psihički vampirizam je ideja koju je do Vireka lako mogla doći od strane Alistera Kroulija, koji je govorio o seksualnim demonima Inkubusima i Sukubusima, koji isisavaju mentalnu i duševnu snagu čovjeka koga posjednu.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Misterije Nikole Tesle (1): Elektropionir

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske

Misterije Nikole Tesle (3): Transformacija energije

Misterije Nikole Tesle (4): Vril energija

Misterije Nikole Tesle (5): Marija Oršić

Misterije Nikole Tesle (6): Vril djevojke i arijevska rasa

Misterije Nikole Tesle (7): Treći rajh

Misterije Nikole Tesle (8): Tajne “zaključane” u glavi

Misterije Nikole Tesle (9): Bežični prenos energije

Misterije Nikole Tesle (10): Složeni odnosi s Pupinom

Misterije Nikole Tesle (11): Plagijator Markoni

Misterije Nikole Tesle (12): Markoni u Musolinijevom zagrljaju

Misterije Nikole Tesle (13): Oproštaj na samrti

Misterije Nikole Tesle (14): Na meti špijuna

Misterije Nikole Tesle (15): Udarci sudbine

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije