Zdravlje

Mnogo će značiti vašem srcu: Za vikend je veoma bitno da se dobro naspavate, sve ostalo je manje važno

Često doživljavamo vikend kao priliku da nadoknadimo sve što nismo stigli tokom nedjelje, ali ako nešto zaista treba da stavimo na prvo mjesto subotom i nedjeljom, to je san.

Mobilni telefon izvor bakterija
FOTO: KETUT SUBIYANTO/PEXELS

I to ne samo zbog odmora, već zbog zdravlja, naročito kardiovaskularnog sistema.

Real Simple navodi da spavanje vikendom može da smanji rizik od srčanih bolesti za 20 odsto. Zvuči jednostavno, ali iza toga stoji ozbiljna nauka. Oni koji tokom radne nedjelje ne spavaju dovoljno, ali nadoknađuju to vikendom, imaju znatno manji rizik od srčanih problema.

Redovno uskraćivanje organizmu punog sna dovodi do hroničnog stresa, hormonske neravnoteže, povišenog krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, a sve to direktno utiče na zdravlje srca.

Koliko sna vam treba?

Preporučeno trajanje sna za odrasle je 7-9 sati dnevno. Za djecu 9-11 sati, a za tinejdžere 8-10 sati. San nije luksuz, već životna potreba. Tokom sna tijelo prolazi kroz faze oporavka: mozak se čisti, pritisak se stabilizuje, tkiva regenerišu, jača se imuni sistem.

Pročitajte još

Kako pravilno nadoknaditi izgubljeni odmor?

Najbolji pristup nije da prespavate cijeli vikend, već da postepeno uspostavite režim:

Svake večeri legnite 15 minuta ranije dok ne dostignete željenih 7-9 sati sna.

Prije spavanja napravite ritual opuštanja: topla kupka, tiha muzika, šolja čaja od ljekovitog bilja ili vođenje dnevnika.

Obezbijedite tamu i tišinu u sobi: zavjesa ili maska za spavanje su vaši saveznici.

Kako znati da je dovoljno sna?

Ako se budite bez alarma i osjećate se svježe, to je glavni znak. Ako teško ustajete iz kreveta, nakon ručka vas hvata pospanost, zavistite od kafe ili energetskih napitaka, to su znaci hroničnog nedostatka sna.

Žensko zdravlje i san – poseban odnos

Žene češće od muškaraca imaju probleme sa snom zbog hormonskih promjena tokom menstruacije, trudnoće ili menopauze. Nedostatak sna može da pogorša PMS i poveća rizik od anksioznosti i depresije. Zato briga o kvalitetnom snu treba da bude prioritet, kao i pravilna ishrana i fizička aktivnost.

Savjeti

Održavajte redovan raspored odlaska na spavanje i buđenja, čak i vikendom

Izbjegavajte elektronske uređaje 1-2 sata prije sna (plavo svjetlo smanjuje melatonin)

Ne unosite kofein poslije 14 časova

Redovno se bavite fizičkom aktivnošću

Provjetravajte sobu i održavajte temperaturu između 18 i 20°C

Ne potcjenjujte moć noćnog odmora. On liječi, pomlađuje, obnavlja, a najviše od svega štiti vaše srce. Čak i ako imate naporan raspored, vikend nije samo za čišćenje ili kupovinu. To je vrijeme za vas, da se naspavate i napunite baterije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu