Biznis

"Najranjiviji će platiti najviše" Zbog povlačenja Rusije iz sporazuma slijedi globalni rast cijene žitarica i do 15 odsto

Međunarodni monetarni fond (MMF) ocijenio je da bi izlazak Rusije iz dogovora o bezbjednom izvozu ukrajinskog žita crnomorskim rutama mogao da pokrene globalni rast cijena žitarica od 10 do 15 odsto.

"Najranjiviji će platiti najviše" Zbog povlačenja Rusije iz sporazuma slijedi globalni rast cijene žitarica i do 15 odsto
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Prema riječima glavnog ekonomiste MMF Pjer-Olivijea Gurinčasa, crnomorski sporazum o žitu je bio “veoma važan” za obezbjeđivanje dovoljnih količina žitarica koje mogu biti izvezene iz Ukrajine u cilju ublažavanja cjenovnih pritisaka na prehrambene proizvode.

– Suspenzija sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica vjerovatno će uticati na povećanje cijena. Još procjenjujemo koliko će iznositi to povećanje i kolike će biti cijene pšenice, kukuruza i ostalog žita, ali smatramo da je razumna procjena da će poskupljenje biti u rasponu od 10 do 15 odsto – rekao je Gurinčas, prenosi Rojters.

MMF je prošle nedjelje saopštio da bi povlačenje Rusije iz sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica pogodio regione koji se u velikoj mjeri oslanjaju na isporuke žita iz Ukrajine, uključujući sjevernu Afriku, Bliski istok i južnu Aziju.

U saopštenju se navodi da se pokazalo da je izvoz ukrajinskih žitarica važan faktor za globalnu sigurnost hrane.

Pročitajte još

Antonio Guteres iz UN uputio je apel Rusiji da nastavi sa realizacijom ranijeg sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine.

– Nedavnim krahom ukrajinsko-ruskog sporazuma o žitu, najranjiviji će platiti najvišu cijenu – rekao je Guteres.

On je kazao da već postoje negativni efekti na globalne cijene pšenice i kukuruza.

Cijene pšenice porasle su za više od 14 odsto od ponedjeljka, kada se Rusija povukla iz sporazuma o žitu, a cijene kukuruza porasle su za više od 10 posto.

– I Rusija i Ukrajina su od ključne važnosti za globalnu sigurnost hrane – rekao je Guteres.

Napomenuo je da su oni kroz istoriju činili 30 odsto svjetskog izvoza pšenice i ječma, petinu cjelokupnog kukuruza i više od polovine suncokretovog ulja.

– Pozivam Rusku Federaciju da se vrati implementaciji Crnomorske inicijative, u skladu s mojim najnovijim prijedlogom – rekao je Guteres, pozivajući međunarodnu zajednicu da bude ujedinjena u pronalaženju rješenja za to pitanje, piše Seebiz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu