Magazin

Nema koverte, ni prejedanja: Srbi za djetetov prvi rođendan prave FEŠTU NALIK NA SVADBU, a u Švedskoj rade sve suprotno

U Švedskoj je stvar potpuno drugačija nego u Srbiji kada se slave dječiji rođendani.

Djeca, rođendan
FOTO: FREEPEK

Kada je u Srbiji djetetu rođendan, njegovi roditelji slave, neki čak dižu i kredit za proslavu rođendana, dok je pravilo da taj koji slavi počasti druge. Prvo, da vidimo o čemu razmišlja jedan prosječan Srbin ili Srpkinja kad počne da se bliži dan dječjeg rođenja.

Ukoliko imate malo dijete ili pak tinejdžera koji će ove godine napuniti 18 godina, sigurno radite još jedan posao – jer slaviti djetetu rođendan je veliki udarac na budžet i uključuje sledeće stavke:

unajmiti igraonicu (sa pićem i keteringom ili bez njega)

naručiti ketering – za djecu i za roditelje

počastiti djecu u vrtićkoj grupi ili razredu

spremiti hranu i tortu za kućne goste – za babe, djede, tetke koju navrate da djetetu donesu poklon

ponijeti bar bombonjeru za kolege na poslu jer ste izašli ranije ili pak imali slobodan dan

Suma sumarum – bar još jedna plata. Možda kredit?

O žurki za punoljetstvo ne treba ni razgovarati.

A da žive u Švedskoj – roditelje bi manje boljela glava, sudeći po jednoj objavi na platformi X.

Pročitajte još

Evo šta u njoj piše.

„Dnevna doza Švedske:

Kada je rođendan djetetu, ne smije da se ‘časte‘ druga djeca iliti nema da donosiš neku hranu sa strane u vrtić. Vrtić sam posluži malo ekstra voća, a slavljeniku pjevaju pjesmu i dobije balone i krunu koju je sam ukrasio.

Pri upisu u vrtić se popuni jedan formular s pitanjima poput – kakvo je vrijeme bilo kada se djete rodilo, koje vesti su obilhežile taj dan, ko je prisustvovao porođaju i slično. I sva pitanja su s ciljem da na dan rođendana dheteta mogu da ispričaju priču kakav je dan bio kad se rodio.“

„Iskreno mislila sam da i ovdje može tako, vidjećemo da li će se nešto promijeniti u starijoj grupi i kasnije u školi. Ne znam sad da li je to neka praksa, ali tako je u našem vrtiću. Baš lijepa ideja za rođendan“, napisala je na mreži X, korisnica Gigi čije dijete slavi rođendan, pa dodala: „Što se mene tiče bitno da je vaspitačima i djeci to ok, tako da poštujem skroz. Nego rasla devedesetih kad je sve moglo, pa mi neobično.“

A neki od komentara bili su:

„Kod nas služe vafle, i slavljeniku naprave krunicu i dobije neki čestitikicu. Ako donosiš nešto, mora upakovano. U školu možeš da poneseš poklončiće, bombone, mafine ili nešto da počastiš, svi nose različito, ali je praksa da slavljenik časti.“

„Ima smisla. Religija, alergija, salmonela, nekome ne daju slatkiše roditelji… vrtić bi snosio odgovornost da se nekom djetetu nešto desi pa mi to sa nedonošenjem hrane ima smisla. Nemam ništa protiv ni ovog našeg, samo eto to pravilo je meni ok.“

Dakle, nema u vrtiću velike papirnate pinjata torte pune bananica, bombonica i keksa – jer ni kod nas ne smije u vrtić ništa što nije upakovano ili ono što je spremljeno u domaćoj radinosti – tamo se slavi kontekst: dan kada je neko rođen – rođendan, prenosi Zadovoljna.

I da, čuvena je priča da se za poklon za rođendan drugaru ne izdvaja više od 10 evra – jer se tamo djeca uče da se ljubav ne kupuje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu