Magazin

NEOČEKIVANO Prvi put snimljeno markiranje džinovske pande

Nedavno su članovi patrole iz Nacionalnog parka džinovskih pandi Dejang, prilikom pregleda podataka sa infracrvene kamere postavljene na drvetu, primijetili mladunče džinovske pande kako "markira" drvo, piše kineski dnevnik "Sičuan dejli".

NEOČEKIVANO Prvi put snimljeno markiranje džinovske pande
FOTO: NAT GEO WILD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Dejang je pokrenuo pilot sistem za “Nacionalni park džinovskih pandi” 2016. godine, ali ovo je prvi put da su džinovske pande fotografisane i da je njihovo ponašanje snimljeno.

Zamjenik šefa Administrativnog odjeljenja “Nacionalnog parka džinovskih pandi” Dejang DŽao Vejhung rekao je da je ukupna površina parka Dejang 595 kilometara kvadratnih.

Park obuhvata veliki broj rijeka, pećina, stijena i životinjskih staništa.

Prema statističkim podacima iz “Četvrtog nacionalnog istraživanja džinovskih pandi”, u parku Dejang ima pet džinovskih pandi.

Broj pandi je mali, ali već tri godine zaredom pojavljuju se pred infracrvenim kamerama.

Pročitajte još

Početkom ove godine, snimljena je majka panda sa mladunčetom.

Učestalost snimaka divljih pandi, tri godine zaredom, ukazuju na to i da je ekološko okruženje parka Dejang povoljno, a uslovi za život čitavih porodica džinovskih pandi stabilni.

Ovim je pružena i mogućnost relevantnim stručnjacima, naučnicima i osoblju jer se, u proteklih 20 godina mladunci džinovskih pandi, nisu pojavljivali u parku Dejang, što je ukazivalo na uništavanje njihovih staništa prirodnim katastrofama poput zemljotresa i klizišta, ali i ljudskom aktivnošću.

Prema ranijim podacima, veliki broj lokalnih domaćinstava bio je angažovan u rudarstvu, transportu i drugim sličnim industrijama. Stvarana je velika buka i uništavana vegetacija, što je uticalo na životnu sredinu i opstanak divljih životinja i biljaka.

Od 2017. godine, u gradu Dejang je preduzet niz mjera za obnovu 10.000 hektara ekološke sredine, obnovljeno je 10,38 hektara vegetacije u rudarskim područjima i postepeno obnavljano prvobitno stanište džinovskih pandi.

Pored divljih džinovskih pandi, nedavno su se u parku Dejang pojavile mnoge druge rijetke divlje životinje.

Rezultati prvog istraživanja o biodiverzitetu na terenu u parku Dejang, koje je počelo u oktobru ove godine, pokazali su tri nova rekorda o rasprostranjenosti fazana – tibetanske koke, srednjeazijske jarebice i snježne jarebice.

U parku Dejang trenutno ima 12 vrsta fazana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu