Banjaluka

Nije lako BITI BICIKLISTA u Banjaluci: Oskudan broj staza, pa moraju uskim ulicama, preko šahtova (FOTO)

U ovako velikom gradu tek je tridesetak kilometara biciklističkih staza. Skromno raspoređene, u mnogim slučajevima “grbave”, vrlo često pune šetača. To su tek neke stvari zbog kojih biciklistima u Banjaluci nimalo nije lako da manevrišu po gradskim ulicama. Plus što smetaju i vozačima i pješacima.

Nije lako BITI BICIKLISTA u Banjaluci: Oskudan broj staza, pa moraju uskim ulicama, preko šahtova (FOTO)
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Biti biciklista rekerativac u Banjaluci je lijepo, izazovno, ponekad opasno. Vožnja zelenim alejama odmara, ali vožnja po saobraćajnicama traži četvoro očiju otvoreno. Zbog nedostatka staza u mnogim dijelovima grada, biciklisti voze po saobraćajnicama.

Radi se tako i u svijetu; samo, tamo vozači bicikliste tretiraju kao ravnopravnog učesnika u saobraćaju, a dio za bicikliste označen je linijom. Međutim, tamo su ulice dovoljno široke za to. Ovdje se dešava da vam nečiji retrovizor doslovno dodirne ručku dok prolazi pored vas.

Naša sagovornica Tatjana M. kaže da je riskantnih situacija imala u ulicama Milana Radmana i Kozarskoj, gdje mora da vozi po ulici, jer staza nema, a trotoari su uski i isprekidani. Vožnju Kozarskom izbjegava kada je mrak, jer, iako ima svjetla na biciklu, i danas joj se dešava da se vozači zalete, jedva uspore ili “za dlaku” zaobiđu dok im u susret ide drugo vozilo.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

– Ili, stojim na semaforu, auto odmah pored mene. Rijetko će ko da stane iza, kako bi i trebalo. Ne čeka ni sekund da krenem, odmah da gas. Šta ako padnem, neće imati vremena da zakoči – kaže sagovornica Srpskainfo, koja svakodnevno vozi bicikl na posao, do grada ili zbog rekreacije.

U vožnji je ometaju i šahtovi i rešetke odvoda koji izviruju ili su upali u asfalt, te parkirani automobili na trotoaru.

-Vozim po trotoaru gdje god mogu, jer se osjećam sigurnije. Kuda prolazim nema ni centimetra biciklističke staze. Ne žive biciklisti samo u Boriku, Lazarevu ili istočnom tranzitu – kaže ona.

A ko god je prošao kroz Lazarevo mogao je da vidi da biciklistička staza, ali i trotoar, u ovom naselju vozačima doslovno služi kao parking.

Pročitajte još

Biciklisti zamjeraju i što je ovako malo staza slabo obilježeno. Crvena boja se odavno izlizala, kao i simbol bicikla koji jasno daje do znanja kuda bi trebalo da se krećete. Smetnja im je i slaba rasvjeta u mnogim ulicama.

Za ljubitelja bicikla Đorđa K, Banjaluka je postala premala i za broj automobila koji se vidi na ulicama, zbog čega se ne osjeća bezbjedno kada vozi svog dvotočkaša. Tvrdi da je u gradu manjak mjesta za parkiranje dvotočkaša.

– Zbog malog broja biciklističkih staza ili barem nedovoljno dobro osmišljenih staza, biciklisti su ugroženi, jer niti je sigurno voziti po putu, niti po trotoarima. Nemali broj puta na stazama, ali i ivičnjacima, budu parkirani ili zaustavljeni automobili, što dodatno otežava kretanje ili obilazak, pogotovo ako je saobraćajna špica ujutru ili po povratku s posla – kaže on.

Ističe da i u blizini pješačkih staza, kada je obilježena biciklistička, pješaci često ne znaju da je u pitanju biciklistička staza pa se kreću po njoj, navodeći slučaj u centru grada, na potezu od Pošte do Narodnog pozorišta RS.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Staze su obilježene uz sam ivičnjak ili su biciklisti primorani da voze baš tim dijelom puta, ali se tu nalaze pukotine, rupe, odvodni šahtovi, pa nije baš najbezbjednija vožnja – kaže sagovornik Srpskainfo.

Po podacima Odjeljenja za saobraćaj i puteve Grada, u Banjaluci postoji oko 31 kilometar biciklističkih staza i traka.

– Namjera Gradske uprave je, ne samo povećanje biciklističkih staza, već i površina za parkiranje bicikala i drugih sadržaja koji bi bili u funkciji podizanje nivoa mobilnosti sa biciklom kao vidom prevoza – rečeno je za Srpskainfo u ovom Odjeljenju.

Ističu da će Grad obezbijediti određeni broj biciklističkih parkinga za određena naselja.

Ima i onih koji, kada požele da se provozaju, idu iz grada. Njihov izbor je Ulica od Zmijanja Rajka. Mada je i ona puna neravnina, šahtova i rupa, bar je tu nešto manje saobraćaja, pa je i mogućnost nesreće na putu manja. Ova ulica ima i dobru rasvjetu, što je biciklistima vrlo važno. Da ih vide i da oni primjete kuda voze.

Plan urbane mobilnosti

Grad će ove godine pristupiti izradi konačne verzije plana urbane mobilnosti, a između ostalog, svoj fokus gradska administracija će staviti i na izgradnju staza za bicikle i promovisanje biciklističkog saobraćaja. Plan je da, prije svega, bude urađena analiza trenutnog stanja, gdje bi bili uključeni svi sugrađani, kako bi saznali njihove poglede i stavove kada je u pitanju potreba za biciklističkim stazama i biciklističkom saobraćajnom infrastrukturom u gradu.

– Nakon toga će biti sproveden niz aktivnosti kada je u pitanju rekonstrukcija postojećih biciklističkih staza, kao i plan izrade projekata za izgradnju novih biciklističkih staza u gradu – rečeno je iz Grada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu