Hronika

Norveški tim danas u "Ribnikaru" i Mladenovcu: Stručnjaci koji su se bavili Brejvikovim masakrom primjenjuju model u Srbiji

Delegacija stručnjaka za posttraumatski tretman mladih, kulturu sjećanja i društveni dijalog će danas i sutra 1. i 2. juna, na poziv Vlade Republike Srbije, a uz posredovanje Norveške ambasade, biti u posjeti Beogradu.

OŠ Vladislav Ribnikar
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER

Tim eksperata sastoji se od članova tri institucije: Utoja centra, Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju iz Trondhajma NTNU i Centra za studije o nasilju i posttraumatski stres – NKVTS.

Centar sprovodi istraživanja o nasilju i traumatskom stresu i ima za cilj da pomogne onima koji su pogođeni nasiljem i traumom.

Pročitajte još

Centar je međunarodno orijentisan i razvija znanja na međunarodnom, akademskom nivou.

Planirano je da norveški stručnjaci posjete OŠ “Vladislav Ribnikar” gdje će se sastati sa predstavnicima nadležnih ministarstava i predstavnicima Savjeta roditelja.

Kasnije će se u Institutu za mentalno zdravlje sastati sa psihijatrima i psiholozima, navodi se u saopštenju Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu.

Takođe, tim će se sastati i sa premijerkom Anom Brnabić i učestvovaće u sastanku Radne grupe za mentalno zdravlje i podršku mladima, kojom upravlja premijerka.

U planu je i posjeta mjestima gdje se desilo drugo masovno ubistvo u opštinama Mladenovac i Smederevo i sastanak sa predstavnicima lokalne vlasti.

Norveška strana će predstaviti svoja iskustva vezano za period poslije tragičnog događaja na ostrvu Utoja 2011. godine, kada je ubijeno 69 većinom mladih osoba.

Takođe, sa srpskom stranom će se razgovarati o mogućnosti da se primijene modeli podrške mladima koje su norveški stručnjaci upotrijebili u posttraumatskom tretmanu.

Biće riječi i o norveškom modelu za pomirenje i društveni dijalog.

Članovi tima su: dr Sine Stensland – pedijatar sa specijalizacijom za zdravstvene posljedice masovnih trauma kod djece i dr Harald Bakelund – psiholog sa specijalizacijom za PTSD, oboje iz NKVTS, g. Jergen V. Fridnes – direktor Utoja centra i prof. Tur Ajnar Fagerland – profesor istorije, stručnjak za kulturu sećanja sa Univerziteta u Trondhajmu.

Norveška je, posle tragičnog događaja na Utoja ostrvu u julu 2011. godine, osmislila modele programa za rad multidisciplinarnih timova sa mladima i to u prepoznavanju ugroženih, praćenju njihovog zdravstvenog stanja i njihov dugoročni psiho-socijani oporavak, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije