Biznis

Nova BESPLATNA USLUGA za mala i srednja preduzeća: Mentori pomažu da se RIJEŠE PROBLEMI

Nakon dobrog odziva preduzeća u Republici Srpskoj na prošlogodišnji poziv da dobiju besplatnog mentora i savjete za unapređenje rada preduzeća, Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća raspisala je nedavno novi poziv u sklopu projekta „Uspostavljanje i promocija mentoring usluga u zemljama zapadnog Balkana – faza2“ koji podržava Japanska agencija za međunarodnu saradnju.

Nova BESPLATNA USLUGA za mala i srednja preduzeća: Mentori pomažu da se RIJEŠE PROBLEMI
FOTO SHUTTERSTOCK

Kako su naveli u pozivu, koji je otvoren od 24. aprila do 28. juna, usluga mentoringa namijenjena je mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima koji se bave proizvodnjom ili pružanjem usluga, s ciljem podrške nesmetanom razvoju i smanjenju broja neuspješnih preduzeća, a kroz pružanje sveobuhvatne i blagovremene podrške korisnicima.

U praksi to znači besplatnu savjetodavnu uslugu  za preduzeće u okviru koje mentor, zajedno za menadžmentom preduzeća, identifikuje ključne probleme i predlaže načine za njihovo rješavanje.

Mentor nije konsultant, ekspert za određenu oblast, već „ljekar opšte prakse“ koji uspostavlja dijagnozu i usmjerava ka rješenju. Mi smo u ovaj projekat uključili i institucije za lokalni ekonomski razvoj, jer smo željeli da dodatno ojačamo i njihove kapacitete. U februaru prošle godine, Agencija je organizovala teorijsku obuku za prvu grupu od 23 mentora koje su kandidovale lokalne razvojne agencije i lokalne zajednice sa područja Istočnog Sarajeva, Banjaluke, Doboja, Bijeljine, Trebinja, Kotor Varoša i Šamca. Naša želja je da stvorimo mrežu i da u perspektivi u svakom dijelu RS imamo sertifikovane mentore koji će biti na raspolaganju našim preduzećima – kaže direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Marinko Đukić.

Kako objašnjava, nakon teorijske obuke, 19 mentora nastavilo je praktični dio obuke u 17 preduzeća širom RS, koja su prošle godine iskazala interes za ovim vidom podrške.

Među tim preduzećima su i početnici u poslovanju i zrela preduzeća, mikro preduzeća sa nekoliko zaposlenih, ali i srednja preduzeća sa većim brojem zaposlenih iz različitih oblasti: IT sektor, drvoprerada, mašinska i elektro industrija, grafička i hemijska industrija, proizvodnja hrane itd.

– Mentorstvo je bilo jako uspješno, odnosno svaki privredni subjekt je u određenoj mjeri napravio poboljšanja u svom poslovanju, bilo da je reč o boljoj organizaciji, poboljšanju prodaje, povećanju broja kupaca ili većoj produktivnosti. Svi koji su koristili ovu uslugu zadovoljni su ostvarenim rezultatima mentoringa – navodi Đukić.

Obučeni mentori rade sa preduzećima po metodologiji koju je RARS razvila uz pomoć Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA).

Najbolji među njima u prošloj godini bili su Goran Ivanović iz Agencije za lokalni i ekonomski razvoj opštine Kotor Varoš i Boris Novarlić iz Agencije za mala i srednja preduzeća grada Doboja, koji su za to dobili i priznanja na Izboru za najboljeg mentora u Srpskoj koji je organizovala RARS početkom aprila ove godine u Banjaluci.

foto RARS
foto RARS

– Ja sam dugogodišnji konsultant u unapređenju poslovanja u preduzećima, ali mentoring je nešto novo za naše tržište i na principu kako to rade u Japanu njihove razvojne agencije. Mentoring je tako zamišljen da Japanci prenose svoja znanja, da se prođe određena obuka, da bi se njihovi principi u proizvodnji i mentoringa usvojili. To se može i ovdje primjeniti, ali moraš imati i određeno iskustvo da bi se uopšte usudio ući u preduzeće i nuditi neke savjete. Nisu ni preduzeća laici i neko ko posluje godinama zna dosta toga o svom biznisu – objašnjava Goran Ivanović.

Zahvaljujući zajedničkom radu u sklopu mentoring projekta, preduzeće „Eurofenster“ iz Banjaluke gdje je bio mentor, nedavno je uspjelo da dobije i grant sredstva na projektu „Challenge to Change“, a unaprijedili su neke procese u proizvodnji i ubrzali proizvodnju.

Istovremeno, u javnom komunalnom preduzeću „Ekosfera“ u Stanarima uspjeli su, između ostalog, da smanje troškove goriva za 40 odsto, kao i da boljom organizacijom naprave druge vrste ušteda.

– Jedan od njihovih glavnim problema je upravljanje otpadom i ja sam postavio teorijski model kako da regulišu problem otpada, divljih deponija i slično. Vrlo je bitno kako svijest stanovništva da promijenimo, da shvate da otpad ne treba spaljivati, već da ga odlažu u posude, da preduzeće to dalje odvozi na deponiju i slično. Tu se mora početi i sa edukacijom već u predškolskom uzrastu – ističe mentor Boris Novarlić.

Po njegovim riječima, menadžment preduzeća u kojem je bio mentor se pokazao kao ambiciozan, ali i željan savjeta i eksternih znanja, što je jako bitno za uspjeh ovakvog projekta.

Raširena usluga u Japanu

Provođenje mentoring projekta RARS je počela 2017. godine, u saradnji sa JICA, a cilj projekta je uspostavljanje standardizovane i kontinuirane mentoring usluge za mala i srednja preduzeća u RS.

Takaši Hibino, zamjenik predstavnika JICA kancelarije na Balkanu ističe da “90 odsto japanskih privrednih subjekata čine mala i srednja preduzeća koja koriste mentoring usluge i njihov razvoj značajan je za razvoj ekonomije.“

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu