Digitalna Srpska

Obrišite ove aplikacije sa telefona: Zbog njih mobilni uređaj može raditi usporeno

Iako koristimo telefone sa sve boljim specifikacijama, tokom vremena oni mogu da postanu sporiji, posebno zbog velike količine sadržaja koji se svakodnevno konzumira.

Društvene mreže na telefonu
FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA

Ukoliko želite da održite uređaj u životu, ili ga dodatno ubrzate, predlažu se neki od sljedećih koraka:

1.    Čuveni ‘bloatware

Kada prvi put pokrenete telefon, obično ćete pronaći nekoliko unaprijed instaliranih aplikacija, poznatih kao “bloatware”. Većina njih će vam nanijeti više štete nego koristi, s obzirom da bespotrebno zauzimaju memoriju, dok neke rade u pozadini i tako dodatno usporavaju vaš uređaj.

Proizvođači tako koriste priliku da približe korisniku određene, često nepotrebne aplikacije. Brisanjem onih koje ne koristite, ubrzavate uređaj i oslobađate dodatan memorijski prostor.

2.    Mreže

Iako su neizostavan deo svačijeg života, spadaju među glavne krivce koji usporavaju mobilni. Snepčet, Fejsbuk i Instagram konstantno rade u pozadini kako bi korisnik u realnom vremenu dobijao notifikacije.

Takođe, društvene mreže mogu zauzeti puno prostora zbog keš memorije. Keš služi kao privremeno skladište za razne tipove podatka, sa ciljem da se poboljšaju performanse aplikacije i korisnikovo iskustvo. Imajući u vidu koliko slika i video sadržaja ljudi pogledaju kroz svega par minuta, ne čudi veliki broj zauzetih megabajta.

Stoga, ako imate problem sa memorijom, pa samim tim i performansama, obrišite keš memoriju – možete uštedjeti i do par gigabajta prostora.

3.    Igrice i aplikacije koje više ne koristite

Prosječan korisnik ima preko 40 aplikacija instalirano na telefonu, dok aktivno koristi ne više od polovinu njih. Aplikacije danas zauzimaju puno memorije, pogotovo video igrice sa sve realističnijom grafikom. Zato ne bi bilo loše da sa vremena na vrijeme prođete kroz listu instaliranih aplikacija, jer ćete sigurno naići na one koje ste zaboravili i da postoje.

Pročitajte još

4.    Alatke koje su već dio operativnog sistema

Za razliku od ranijih verzija Androida, gdje smo dodatno morali da instaliramo pomoćne alatke sa Gugl prodavnice, sada je dobar dio njih već integrisan u operativni sistem. Ako imate posebne aplikacije za skeniranje QR kodova, baterijske lampe, snimanja ekrana, redukciju plavog svjetla ili tamnu temu, možete da ih obrišete, jer su vjerovatno ugrađene u vaš telefon.

5.    Aplikacije za “čišćenje” telefona i “poboljšanje” performansi

Ovakva vrsta softvera više nema nikakvu primjenu na modernim telefonima, ako je uopšte nekad i donosila koristi. Aplikacije poput “Clean Master”  propagiraju mogućnost magičnog čišćenja memorije i ubrzavanja telefona. Realnost je da su sve ove optimizacije već ugrađene u Android i da na par jednostavnih koraka možete i sami obrisati keš memoriju.

Još jedna varka su aplikacije za uštedu baterije. One navodno prate ponašanje i zaustavljaju određene procese kako bi uštedjeli potrošnju. Međutim, sve to dodatno okupira procesor i samim tim nepotrebno troši bateriju, tako da je ova priča u startu kontradiktorna, prenosi Nova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije