Društvo

Ombudsman priprema poseban izvještaj "Ove godine slušaćemo djecu šta govore o nasilju"

Ombudsman za djecu Republike Srpske ove godine ima u planu da uradi poseban izvještaj o nasilju s aspekta djeteta, gdje bi sama djeca trebalo da govore o nasilju. Odnosno, da li ga ima nad i među djecom, u kojoj mjeri je prisutno i kako se oni a kako mi, odrasli, nosimo sa tim problemom.

Ombudsman priprema poseban izvještaj "Ove godine slušaćemo djecu šta govore o nasilju"
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ovo je najavila ombudsman za djecu RS Gordana Rajić.

Ona je rekla da je tokom prošle godine ova institucija zaprimila ukupno 116 prijava kojima se ukazuje na različite oblike nasilja nad djecom.  Zabilježen je znatan porast prijava kojima se ukazuje na vršnjačko nasilje. Od ukupnog broja prijava, 15 odnosi na nasilje u porodici, a osam na nasilje u vaspitno – obrazovnim ustanovama.

– Najveći broj prijava, njih 59 odnosi se na vršnjačko nasilje, dok se 12 prijava odnosi na nasilje upotrebom savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija. Deset prijava se odnosi na seksualno zlostavljanje djeteta, a sedam na zanemarivanje – podaci su Ombudsmana za djecu.

Gordana Rajić
FOTO: RTRS/YOU TUBE/SCREENSHOT

Rajićeva je istakla da je ova institucija lani zabilježila znatan porast prijava kojima se ukazuje na vršnjačko nasilje. Preporuke Ombudsmana u tom smislu bile su, kako je navela, da je potrebno prije svega preventivno djelovanje što podrazumijeva edukacije, adekvatnu i pravovremenu reakciju, te jasno definisano pitanje školske discipline.

– Ali i povećanje vaspitne uloge škole, bavljenje uzrokom a ne samo posljedicama nasilnog ponašanja i, svakako, postojanje saradnje škole i roditelja – rekla je Rajićeva.

Ona smatra da su potrebne zvanične evidencije i podaci o nasilju, kao i revidiranje postojećih i donošenje novih akata koji će definisati pravila i procedure postupanja u vezi s tim.

“Političari zloupotrebljavaju djecu”

Rajićeva je navela da je u prošloj godini bilo slučajeva zloupotrebe djece u političke svrhe, pa su na tom planu izdate adekvatne smjernice političkim subjektima, medijima i roditeljima.

Ona je dodala da je institucija, koju vodi, nastojala da lani bude dostupnija javnosti, otvoreno govori o svim aktuelnim pitanjima i problemima koji se odnose na djecu.

– Zbog toga smo tokom prošle godine ostvarili preko 70 različitih saradnji sa medijima – rekla je Rajićeva i dodala da mediji imaju važnu ulogu u promociji i zaštiti prava djece.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije