Društvo

Pekari mijese po svom: Pšenica 50% jeftinija, cijena hljeba na istom

Kilogram pšenice prošle godine 0,66 KM, ove 0,27 KM. Hljeb, kao i svi proizvodi od pšenice u Republici Srpskoj, ostali na cijeni iz 2022. godine.

Pšenica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovu konstataciju i pitanje zašto je tako postavio je Nikola Zlojutro, poljoprivredni proizvođač iz Kozarske Dubice.

– Osim pšenice i svih žitarica, pale su i cijene nafte, a vekna hljeba je i dalje 2,20 KM. Pekari to pravdaju rastom cijene struje, rastom plata i ukupnih troškova proizvodnje, ali je opet nelogično da cijena pšenice ode toliko dolje u odnosu na prošlu godinu, a da hljeb ostane na istoj cijeni, i to s tendencijom daljeg poskupljenja – naglašava Zlojutro za Srpskainfo.

Na gubitku poljoprivredni proizvođači

Dodaje da ne spori da je prošle godine cijena pšenice bila nerealno visoka, pa se nije ni pitao zašto je vekna hljeba prešla dvije marke, ali da sada pita zašto cijena hljeba ne ide dolje.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Nisam neki veliki proizvođač, ali imam registrovano komercijalno gazdinstvo. Između ostalog, uzgajam pšenicu i druga žita. Žito vozim u silos i plaćam ležarinu, pa kad bude najbolja cijena napravim ugovor sa otkupljivačima žita. To su poljoprivredne apoteke i društva organizovana za taj vid trgovine i s njima se pravi ugovori na osnovu berzanske cijene žita – objašnjava Zlojutro.

Navodi da trenutno na tržištu nema logičnih i uobičajenih pravila pri formiranju cijena, a da se kao razlog uvijek navodi ratno dešavanje u Ukrajini, koje utiče na izvoz i transport žita.

– Osim potrošača koji plaćaju skupu hranu, ove godine na gubitku smo mi, poljoprivredni proizvođači. Ova godina je, što se tiče proizvodnje pšenice, jedna od najlošijih po pitanju samog prinosa zbog kiše i loših vremenskih uslova, a i same cijene – ocjenjuje Zlojutro.

Pročitajte još

Igra velikih igrača

Napominje da je ovakvo stanje u cijelom regionu, odnosno da tako nije samo kod nas u Republici Srpskoj, a da na svemu ovome profitiraju „veliki igrači“.

Zašto hljeb nije pojeftinio? Najkraće objašnjenje iz pekarske industrije je: Zato što su troškovi proizvodnje porasli više nego što su prošle godine porasle cijene pekarskih proizvoda, a od ove godine je skuplja i struja i povećane su plate radnicima!?

Drugim riječima, nijedan pekarski proizvod neće pojefitiniti uprkos tome što je cijena pšenice značajno pala.

Saša Trivić, predsjednik Udruženja poslodavaca poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske, za Srpskainfo kaže da se mora znati i da je prije evropske krize, odnosno ratnih dešavanju u Ukrajini, pšenica na berzi bila oko 220-230 evra, pa je odjednom, “ničim izazvana”, poskupjela na 400 evra.

– Tu je neko napravio ekstra profit. Pošto je neko počeo da duva cijenu pšenice, poljoprivrednici su pomislili da će to ostati tako i čuvali je na lageru, pa je onda cijena pala na 220-230 evra, a našeg seljaka proizvodnja koštala 240 evra – objašnjava Trivić.

Trivić: Baš je teško praviti kalkulacije

Po njegovim tvrdnjama, mlinari još imaju pšenice koju su kupili prošle godine po većim cijenama, pa miješaju brašno od stare i nove pšenice.

– Sve je to igra velikih, nas niko ništa ne pita – dodaje Trivić.

Kako tvrdi, pekarski proizvodi u njegovoj firmi su poskupjeli prošle godine, ali manje nego što su im povećani troškovi u proizvodnji.

– Prošle godine smo imali manju dobit, puno više su rasli troškovi sirovina i plate nego što su rasle cijene proizvoda – tvrdi Trivić.

Ne misli obarati cijene zbog svega navedenog.

– Opet imamo rast cijena goriva iako su bile pale. To se stalno mijenja, pa ćemo tek na kraju godine znati rezultate. Baš je teško praviti kalkulacije – dodaje Trivić.

Otkriva da zbog poskupljenja imaju pad prodaje 20 odsto.

MLINARI: SPUSTILI SMO CIJENU BRAŠNA

Predsednik Udruženja mlinara Republike Srpske, Zoran Kos, za Srpskainfo kaže da su mlinari spustili cijenu brašna.

– Naravno da smo spustili. Prošle godine je cijena vreće brašna od 25 kilograma bila i do 31 KM, a sada je 25 KM – kaže Kos.

Dodaje da po nižoj cijeni brašno prodaju i pekarima.

– Oni kupuju od nas brašno, ali uvoze i iz Srbije, koje je još jeftinije – dodaje Kos.

Ne želi da komentariše cijene hljeba i pekarskih proizvoda.

– Neka oni pričaju kako formiraju cijene svojih proizvoda. Kod nas je to jednostavno utvrditi jer naše cijene zavise isključivo od berzanskih cijena – poručuje Kos.

Potvrđuje da trenutno mlinari miješaju staru i novu pšenicu, te da će uskoro brašno biti još jeftinije kad se potroše zalihe, pod uslovom da ne bude velikih oscilacija cijena na svjetskim berzama.

– Nama nije drago što je pala cijena pšenice jer je imamo na zalihama. Ali tako je u ovom poslu, u dvije decenije poslovanja moraju dvije godine biti i u minusu – zaključuje Kos.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu