Magazin

Postoji bolji način da ukažete na grešku: Djeci često kažemo "SRAM TE BILO", a ne znamo koje posljedice donosi

Posramljivanje djeteta je jedna od najstarijih metoda vaspitanja djece, a izrazi "Sram te bilo, opet si se upiškio u gaće!", "Pi, kako te nije sramota, vidiš kako tvoj drugar sluša mamu, a ti ništa ne slušaš!", samo su neki od najčešćih izraza koje roditelji koriste kako bi disciplinovali svoje dijete.

dijete na ljuljaski
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Ovakav način obraćanja sopstvenom djetetu se ne preporučuje, jer tokom njegovog daljeg perioda odrastanja dolazi do razvoja niskog samopouzdanja kod djeteta.

Pročitajte još

Takođe, djeca kojoj roditelji često govore da su nevaljala vjerovatno će biti agresivna i češće će ispoljavati autodestruktivno ponašanje. Posramljivanje ih tjera da se povlače u sebe, a duboko ukorijenjen osjećaj stida prekriće maskom superiornosti, agresivnošću, a u nekim slučajevima opsesivnim perfekcionizmom.

Kao što vi ne želite da budete postiđeni kad nešto pogriješite, ne želi ni vaše dijete. Postoje bolji načini da mu ukažete na grešku.

Tokom igre, djeca su naročito otvorena za učenje novih stvari. Tada su najviše koncentrisani i njihovi mozgovi najspremniji za nove informacije. Uključite se u igru i iskoristite ovu priliku da im ukažete na neka pravila lijepog ponašanja, prenosi B92.

Takođe, možete da mu objasnite šta je lijepo ponašanja, a šta nije kroz razgovor i primjere.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu