Banjaluka

POTREBNO RADITI SA UČENICIMA Preventivno djelovanje važno u rješavanju konfliktnih situacija

Preventivno djelovanje je važno kako bi se djeci pomoglo da konfliktne situacije nauče rješavati nenasilno, a ono podrazumijeva saradnju profesionalaca, nastavnog osoblja i roditelja, rečeno je Srni u Centru za socijalni rad Banjaluka.

POTREBNO RADITI SA UČENICIMA Preventivno djelovanje važno u rješavanju konfliktnih situacija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ /RAS SRBIJA

U ovom centru su istakli da je sa učenicima u školama potrebno kontinuirano raditi na provođenju programa o komunikaciji, razvijanju saosjećanja, tolerancije i saradnje.

– Važno je i da roditelji budu prisutni u životu svoje djece kroz razgovor o tome kako se osjećaju, šta im se dešava, kako provode vrijeme izvan kuće, kao i da koriguju ponašanja koja nisu poželjna – naglasili su u Centru.

Oni su pojasnili da u Republici Srpskoj postoji protokol o postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja kojim je jasno definisana uloga svake institucije kada se nasilje desi, kao i da je kod djece u realnom dobu moguće prepoznati naznake promjena u ponašanju.

Pročitajte još

– Zdrava i funkcionalna porodica ne garantuje da dijete neće u pubertetu ući u problem, ali je mnogo manja vjerovatnoća da se to desi nego u disfunkcionalnim porodicama ili porodicama gdje su roditelji razvedeni. Ako je dijete povučeno, nezainteresovano, ne ispoljava emocije ili ih ispoljava na neprihvatljiv način, u tom slučaju bi trebalo da se uključe stručne službe – pojasnili su u Centru za socijalni rad.

Motivi koji najčešće natjeraju maloljetnike da počine krivično djelo mogu biti različite vrste, dok je osnovni želja za dokazivanjem u društvu.

– Djeca u toj dobi teže da budu prihvaćena i omiljena u društvu, a nemaju razvijene resurse da to urade na pozitivan način. Osnovni razlog zbog kojeg djeca ulaze u probleme jesu vaspitna zapuštenost i disfunkcionalna porodica – naglašavaju u banjalučkom Centru.

U ovoj ustanovi napominju da najveći uticaj na asocijalno ponašanje djece ima negativno društvo i roditelji koji nemaju resurse za vaspitanje.

– Ako roditelj na vrijeme nije počeo rad sa djetetom, u pubertetskom dobu teško je ispraviti negativne obrasce ponašanja i takva djeca su jako povodljiva i svoju nesigurnost ispoljavaju tako što ulaze u delinkvenciju – ukazuju iz Centra za socijalni rad.

Centar za socijalni rad, u okviru svoje poslovne jedinice Centra za porodicu, na raspolaganju je roditeljima i djeci za besplatne konsultacije i razgovor, ukoliko se trenutno suočavaju sa teškoćama nakon tragičnih događaja u osnovnoj školi u Beogradu.

Kontakt broj porodičnog savjetovališta je 051/498-175.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu