Fild je na svom tviteru naveo da je vrijeme za akciju, te da pravosudni sistem i nosioci pravosudnih funkcija moraju bolje služiti građanima.
Pozdravljam izvještaj grupe eksperata o pitanjima vladavine prava u #BiH. Pravosudni sistem i nosioci dužnosti moraju bolje služiti građanima. Sistematska reforma i promjene ponašanja su ključni za vraćanje povjerenja. Ustanovljeno je šta je potrebno sada je vrijeme za akciju. https://t.co/A1PbzmzHpR
Matt Field (@MattFieldUK) December 5, 2019
– Pozdravljam izvještaj grupe eksperata o pitanjima vladavine prava u BiH. Pravosudni sistem i nosioci dužnosti moraju bolje služiti građanima. Sistematska reforma i promjene ponašanja su ključni za vraćanje povjerenja. Ustanovljeno je šta je potrebno – sada je vrijeme za akciju – naveo je Fild.
Pribeov izvještaj je komentarisao i šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Johan Satler, koji je kazao da se vlast mora posvetiti ovom izvještaju i zahtjevima građana.
The citizens’ demands for justice, underlined in the Report must be heard and seriously addressed by the authorities in #BiH. The #EU stands ready to ensure the necessary follow-up to the findings, including by ensuring the strengthened monitoring of the integrity checks. https://t.co/1Iya5XIqNg
— Johann Sattler (@josattler) December 5, 2019
– Zahtjevi građana za pravdom, koji su istaknuti u izvještaju, moraju se saslušati i ozbiljno riješiti od strane vlasti u BiH – poručio je Satler.
U izvještaju koji je Pribe juče predstavio Evropskoj komisiji, predstavnicima zemalja EU i vlastima BiH, između ostalog se navodi da pravosudni sistem u Bosni i Hercegovini ne uspijeva da se bori protiv ozbiljnog kriminala i korupcije, te da niti jedna od 4 postojeće pravosudne nadležnosti ne funkcionišu adekvatno.

Izvještaj otkriva niz duboko zabrinjavajućih nedostataka vladavine prava u BiH, a ogromno poglavlje posvećeno je i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS).
Jedan od zaključaka ovog izvještaja je da je saradnja između državnih i entitetskih pravosudnih organa i dalje izuzetno slaba, te da nedostatak koordinacije i saradnje među pripadnicima pravosudnog sistema neizbježno stvara uslove ozbiljne disfunkcionalnosti i manjka efikasnosti. Dodaje se da je odnos tužilaca i policije daleko od jasnog ili efektivnog u borbi protiv kriminala.
Kao jedan od najvećih problema u radu pravosuđa u BiH izvještaj navodi slabosti tužilaca da se odupru uticajima i nedostatak pojedinačne nezavisnosti.
– Pretjerano hijerarhijska struktura, nedostatak odgovarajuće zaštite i sistema odgovornosti su primjetni – navodi se u izvještaju.
Dodaje se da je miješanje u tekuće slučajeve, pritisci, prijetnje i zastrašivanja tužilaca, ali i sudija, takođe primjetno i izaziva ozbiljne zabrinutosti.
U izvještaju stoji i da pravosudni sistem ne funkcioniše u borbi protiv ozbiljnih slučajeva korupcije ili složenih finansijskih istraga.
U dijelu koji se odnosi na VSTS se ističe da je ova institucija “tokom proteklih godina postala dio problema” i da je propustio priliku da uspostavi integritet.

– Ozbiljni propusti pravde su postali vidljivi zbog nedostatka liderskih sposobnosti, navoda politizacije i sukoba interesa, neefikasne organizacije, otvorenosti i transparentnosti i konačno, nesposobnosti da provede reforme – navodi se u izvještaju.
Ističe se da se disciplinski postupci i tijela unutar VSTS moraju radikalno mijenjati, zbog toga što su Disciplinska vijeća koja donose odluke većinom sastavljena od članova VSTS.
– Uzmemo li u obzir da se postupci vode i protiv predsjednika i članova tog savjeta, onda je vidljivo zašto je to nephodno – navodi se u izvještaju.
Pominje se i imovina sudija i tužilaca te navodi kako se povjerenje javnosti, između ostalog, može vratiti transparentnošću, kao što je objelodanjivanje imovine nosilaca pravosudnih funkcija.
U izvještaju se ističe i kako bi se nezakonito bogaćenje svih javnih službenika trebalo sankcionisati, te da je transparentnost i odgovornost nedovoljno razvijena kod sudija i tužilaca.
Podsjećamo, izvještaj koji je Pribe juče predstavio je rezultat “Inicijative EU za pojačano praćenje vladavine prava u BiH”, koja se u toku 2019. godine bavila temeljnim uzrocima nedostataka u vladavini prava u BiH, a u okviru Mišljenja Komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.
Evropska unija je juče pozvala sve političke lidere u BiH, nadležne vlasti, pravosudne institucije i sve nosioce pravosudnih funkcija da se odmah počnu baviti nalazima Izvještaja i odgovarajućim ključnim prioritetima koji su identifikovani u Mišljenju Komisije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu