
MANJE KOMARACA OVOG LJETA Suša i visoke temperature utiču na njihov broj
S ovogodišnjim sušnijim početkom ljeta, mnogi primjećuju manju učestalost pojave komaraca.
S ovogodišnjim sušnijim početkom ljeta, mnogi primjećuju manju učestalost pojave komaraca.
Naučnici koji prate širenje denga groznice imenovali su popularna evropska odredišta za odmor za koja kažu da su u opasnosti od budućih epidemija.
Komarci su dosadni. Ali kada ih ima u velikom broju, onda veoma mogu da ograniče normalan život.
U ljetnim mjesecima dosadni komarci često nas napadaju. Naročito su na udaru oni stanovnici koji žive u blizini njihovih prirodnih staništa. Najčešće se protiv dosadnih krvopija borimo različitim proizvodima koje kupujemo u prodavnicama ali efikasne preparate koji su 100 odsto prirodni možemo napraviti sami.
U Srbiji je pored azijskog tigrastog komarca koji prenosi denga groznicu, detektovan i japanski (aedes japonicus) koji prenosi japanski encefalitis, ali i virus Zapadng nila, kao i denga groznicu i čikungunju.
Azijski tigrasti komarac (Aedes albopictus), koji se smatra najinvazivnijom vrstom na svijetu, sada se širi Evropom iz svoga južnoevropskog "baznog kampa". Ima ih u Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji...
Broj azijskih tigrastih komaraca koji izazivaju denga groznicu povećan je u 13 zemalja EU, uključujući Francusku, Španiju i Grčku, što je dovelo i do povećanja oboljelih od te bolesti, saopštio je Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
Zaprašivanje larvi odraslih komaraca trebalo bi da počne kroz deset dana ukoliko to vremenske prilike dozvole. Ovaj posao obaviće ekipe "Eko-bela" u ranim jutarnjim i večernjim časovima.
Bolesti koje prenose komarci šire se po svijetu, a posebno u Evropi, usljed klimatskih promjena, tvrdi profesorka Rejčel Lou, istraživačica pri Katalonskom institutu za istraživanje i napredne studije (ICREA).
Grad Zagreb će uskoro prvi put kao dodatno sredstvo u borbi protiv komaraca ispustiti 100.000 jedinica sterilnih mužjaka uvezenih iz Italije.
Porast temperature doveo je do širenja prenosnika bolesti na veće nadmorske visine.
Novi Sad biće prvi grad u Srbiji u kojem će početkom avgusta biti isprobana inovativana metoda uništavanja azijskih tigrastih komaraca - tehnikom sterilnih mužjaka, koja bi trebalo i da smanji upotrebu insekticida.
Ljeto je oduvek bilo izazov za vektorske bolesti, a posljednje dvije sezone, njima se pridružio i korona virus. Ovog ljeta, između ostalih oboljenja prijetnja su i majmunske boginje i hepatitis nepoznatog porekla.
Zdravstveni sistemi u zemljama Srednje Amerike, koje se već bore s pandemijom korona virusa, sada se suočavaju i sa pretnjom od epidemije denga groznice zbog početka kišne sezone.
U zemljama okruženja ubrzano raste broj gradova u kojima je registrovana groznica Zapadnog Nila, što povećava mogućnost pojave ove zarazne bolesti i u Republici Srpskoj.
Pored sedam gradova širom Srbije, i u Beogradu su registrovani komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila koji je 2018. godine odnio više od 20 života u Srbiji. Međutim, ove godine oboljelih ljudi od ove groznice nema, pa samim tim ni razloga za zabrinutost, poručuje Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Najezda komaraca tokom posljednjih nekoliko dana zahvatila je Gradišku i okolinu, a najteža situacija je u naseljima pored Save te u blizini jezera i močvara. Prazne ugostiteljske bašte, pusti parkovi, zatvoreni prozori i velika potražnja hemijskih sredstava za uništavanje komaraca čine svakodnevicu u Gradiški.
U Novom Sadu otkriveni su azijski tigrasti komarci, opasni insekti koji prenose virus zapadnog Nila zajedno sa “domaćim” urbanim komarcima, rekao je Dario Aćimović, menadžer za odnose s javnošću novosadskog preduzeća “Ciklonizacija”.