Biznis

PREŽIVJELI KORONA LJETO, ALI STREPE ZA BUDUĆNOST Kako je završena turistička sezona u Srpskoj

U aprilu je u cijeloj Republici Srpskoj bilo svega 703 turista, što je slutilo na propast. Ipak, do ljeta su hotelijeri i ugostitelji nekako isplivali, a pad prihoda u turizmu je bio “samo” 40 odsto u odnosu na prošlu godinu.

PREŽIVJELI KORONA LJETO, ALI STREPE ZA BUDUĆNOST Kako je završena turistička sezona u Srpskoj
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Vanredno stanje zbog pandemije, zatvaranje granica, zabrana okupljanja… sve je to doprinijelo da u neke od najatraktivnijih destinacija u Srpskoj, poput rafting kampova na Tari, do juna ne kroči ni jedan jedini turista.

Od juna kreće rast, koji je ubrzan kada su u opticaj pušteni turistički vaučeri. Vaučere u vrijednosti od 100 KM, kojima su svi punoljetni građani RS mogli platiti noćenje u hotelima i drugim objektima za smještaj u Srpskoj, koji su za to registrovani, do sada je preuzelo više od 16.500 domaćih turista. Uz to, povećan je i broj turista iz Srbije, koji su u Srpskoj boravili na proputovanju ka Neumu ili Crnogorskom primorju.

Zima

U avgustu, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u Srpskoj je boravilo 29.149 turista, što je u odnosu na juli povećanje za čak 78 odsto, ali u odnosu na avgust 2019. manje za 27 procenata. I septembar je bio bolji nego što su se ugostitelji nadali, a na ruku im je išlo i lijepo vrijeme.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Očekuje se da se do kraja oktobra zaradi još koja para, ali hotelijeri strahuju da li će, nakon mršavog ljeta, preživjeti zimu i naredno proljeće.

– Tek ćemo u novembru i decembru vidjeti kakve su posljedice korona krize, a pitanje je kako s ovako mršavom zaradom preživjeti do idućeg ljeta i sačuvati biznis – kaže suvlasnica jednog malog hotela na jugu Srpske.

Domaći gosti

Pročitajte još

U Ministarstvu trgovine i turizma RS tek su djelimično zadovoljni slijedom ljetnje turističke sezone, koja je, kao i svuda u svijetu, i u Srpskoj, kažu, obilježena pandemijom,  ograničenjima kretanja i drastičnim padom prihoda.

– Ipak, prema pokazateljima koji se odnose na ostvarene prihode od boravišnih taksi u Srpskoj za prvih osam mjeseci ove godine, možemo reći da je pad prihoda niži od očekivanog i da su oni za oko 40 odsto niži od prihoda u istom periodu prošle godine – navode u Ministarstvu.

Turizam u RS se ovog ljeta svodio uglavnom na domaće goste, najčešće korisnike vaučera. Kada je riječ o interesovanju za pojedine destinacije, iz Ministarstva upozoravaju da i lokalne zajednice moraju raditi na privlačenju turista.

Trebinje

U Trebinju su to, očigledno, na vrijeme shvatili, pa su se usred korona krize vješto dočekali na noge. Ova mediteranski grad na jugu Srpske bio je ljetos pravi turistički hit, a po broju turista parirao favorizovanim komšijskim gradovima poput Mostara, Neuma, pa čak i Dubrovnika.

Uz promociju destinacije i veliki broj hotela i hostela koji su primali vaučere, ovom uspjehu je doprinijelo i to što su trebinjski ugostitelji zadržali relativno pristupačne cijene, pa čak nudili popuste.

FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RNGIER
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RNGIER

Tako se se u jednom porodičnom hostelu nadomak centra grada, s vaučerom, mogla dobiti tri noćenja s doručkom uz doplatu od samo 11 maraka. Ipak, kako svjedoče vlasnici, Nevena i Sveto Stanić, popularni hostel će prije zime biti zatvoren.

– Iskreno, nijedan gost nam nije došao bez vaučera, a pogotovo neće doći u decembru ili januaru. Dakle, čist je gubitak držati prazan hostel za koji plaćamo zakupninu, jer objekat nije naše vlasništvo, a kirija je skupa – kaže Nevena Stanić.

Banje

Dodaje da će se sada fokusirati na svoj restoran, te pokušati da idućeg ljeta ponovo otvori hostel na nekoj drugoj lokaciji.

– To što smo, kao i mnogi drugi, uz pomoć vaučera, preživjeli korona ljeto, ne znači da će naš biznis opstati – kaže Nevena.

Kako navode u Ministarstvu trgovine i turizma, kroz projekat turističkih vaučera građani su se, uz Trebinje, najviše interesovali za boravak u banjama, među kojim se ističu Banja Vrućica u Tesliću, Vilina vlas u Višegradu i Dvorovi u Bijeljini. Turisti su rado dolazili i u Višegrad, Nacionalni  park „Sutjeska”, te na Jahorinu, koja je imala jednu od najuspješnijih ljetnjih sezona u istoriji. I etno selo Stanišići u Bijeljini bilo je među poželjnim destinacijama. 

Odmor u oktobru

Interesovanje za turističke vaučere, tvrde u Ministarstvu trgovine i turizma, ne opada ni u jesenjim danima. Naprotiv, navode da dnevno dobijaju oko 200 zahtjeva za izdavanje vaučera.

Kako svjedoče hotelijeri, ada su najčešći turisti penzioneri, kojima je ovo prilika da, uz malo novca, sebi priušte mini odmor. Tako je, na primjer, jedna grupa uglavnom starijih turista iz Doboja i okoline ovih dana otputovala na četvorodnevno “krstarenje” Trebinjem uz samo 70 KM doplate, a obezbijeđeno im je noćenje s doručkom i prevoz.

Ipak, Hercegovina više nije hit, kao tokom ljeta.

– Sa dolaskom jeseni sve više turista interesuje se za Jahorinu, dok je interesovanje za banjske centre konstantno – kažu u Ministarstvu.

Podsjećaju da je planirano da projekat turističkih vaučera traje do 15. novembra. Trenutno se vaučeri mogu koristiti u 91 ugostiteljskom objektu i u 28 turističkih agencija iz Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu